I HET ENDT IS ZOEK EZAKI IN L'OPERA I AFC AJAX Café l'Opéra aan het Rembrandtplein was onze vaste ontmoetingsplek in die voor- herfst van 1986. Hij was Vicente. Een Spaanse jongen die in de twee jaar die hij in Am sterdam een mooi woordje Nederlands sprak. Fraaie rollende Spaanse 'r' in "Rijkaard" en "Berg kamp". Vooral in Madrid". Geen Spanjaard die "Real" zegt. Vicente, sigaretje achteloos tussen wijs- en middelvinger Ik klingelde een lepeltje rond in een kopje, Bij zonnig weer nestelden wij ons op een hoekje van het terras en wanneer het regende zaten we binnen. Lijn 4 schuurde de hoek om. Het leven liep voorbij op die dinsdag en donderdagochtenden. Een espresso, een bit ter lemon, En voetbal.Veel voetbal. Op het tafel tje voor ons lag de Spaanse krant El Pafs en de Italiaanse La Gazzetta dello Sport. Wij ruilden voetbalkennis. Ik genoot van Vicentes verhalen en anekdotes. We leken op twee oude Spaanse mannen die op een bankje aan de rand van een palmenpark inValencia de dingen van de dag be spraken. Vicente vertelde over de Bende van Buitre, de vijf jonge voetballers die de stap vanuit de jeugd van Real Madrid naar het eerste elftal hadden ge maakt: Butragueno, Michel, Sanchis, Pardeza en MartinVazquez.Vicente verklaarde zijn voorkeur voorde spelmaker van Real Sociedadjesüs Za- mora en voor de schutter van Madrid, Hugo Sanchez. Vicente legde mij de Spaanse voetbal termen uit die ik las in de maandag-editie van Ei Pais. Male racha, een negatieve serie, Pichici, top scorer; Lobito, de bijnaam van Francesco Carras- co. En hij vertaalde de mooie achtergrondver halen die El Pais op maandag op de achterste pa gina plaatste. Rechts daarvan stond de wekelijk se column. Meestal geschreven door Alfredo Re- lano maar soms ook door Leo Beenhakker (tij dens het WK 1986) of zelfs de nog voetballen de Jorge Valdano. Het werd wat drukker in l'Opéra. Onze ogen Jorge Valdano als trainer van Real Madrid volgden de pas van een mooie meid, zwijgend- genietend inhaleerden we de wakker wordende ochtend. Nog een sigaretje voor Vicente, nog een espresso voor ons beiden. De ochtend kon niet lang genoeg duren, het leven was prachtig met zoveel voetbaldiepgang. Natuurlijk wandelde Diego Armando elke och tend onze gesprekken binnen. Maradona droeg de kleuren van Barcelona en werd later met een helikopter op de middenstip van Napoli's San Paolo-stadion gedropt. Dankzij Vicente leerde ik de voetballandkaart van Spanje beter kennen. Over elke club wist hij een geschiedenis te ver tellen. Op Mallorcawerd ook gevoetbald. Logisch, want overal wordt gevoetbald. Maar net zoals je bij de naam Torremolinos niet meteen een stadion voor je ziet, zo associeer je Mallorca niet met voetballers maar met toeristen, stranden en Bacardi-cola. Maar het voetbal-Mallorca bestond wel degelijk In het seizoen 1985-1986 promo veerde de club van de Segunda Division A naar de Primera Division. In de tweede divisie holde toen nog een Finse voetballer die enige tijd bij FC Twente in de spits had gestaan, Mika Lippo- nen bijgenaamd De Witte Schicht van Turku. Een seizoen later was Lippo- nen weg maar kocht Mallorca de veteraan Isidoro San Vicente vertelde en wist veel van de Marok kaanse Mallorcaan. Ezaki was getrouwd met een Finse vrouw die voor haar geliefde tot de Islam bekeerd was en hij werkte voor de Marokkaan se luchtvaartmaatschappij. Nutteloze informatie misschien, maar wel gezellig zo op een dinsdag morgen in l'Opéra. Het was net alsof Ezaki Badou erbij zat, Vicente babbelde door over Real Club Deportivo Mallorca. Over trainer Serra Ferrer; over het zeeroversnest dat Mallorca in lang ver vlogen dagen was, over spits Magdaleno. Nog een espresso,Vicente? Nee, het is tijd om op te stappen. Al heel lang zien we elkaar niet meer op donderdagmorgen. En ook niet op dinsdag morgen. Vicente woont al jaren inValencia. Maar zo schrijvend stel ik mij ons weer voor; deze och tend op het verwarmde en afgesloten terras van l'Opéra.Vicente met een sigaretje, ik met een es presso en een bitter lemon. Ik spui wat laatste nieuwtjes over Bologna, Ajax en Ju- ventus. En Vicente verklapt hoe Mallorca vorig jaar de Beker- jjk&winnaars-finale bereikte en wanneer en waarom de club de titel 'Real' mocht dragen. Is die man daar Ezaki, met zijn Finse vrouw? Lijn 4 scheurt de hoek om. Het le ven loopt voorbij, de ochtend kan niet lang genoeg duren. Wij wanen ons op een bank je aan de rand van een Valenciaans pal- ose van Real Madrid en een bijzon dere keeper: Ezaki Badou kortweg Eza ki. Die Ma rokkaan had tijdens het we re ld kam pioenschap in Mexico indruk gemaakt nadat hij in de voor ronde slechts één doelpunt in tien wedstrijd had toegestaan menpark. David Endt 25 NOVEMBER AJAX

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 11