I HET ENDT IS ZOEK afc ajax HET MONSTERVAN DEVEEMARKT I y Met enig rumoer nam FC Utrecht op 20 april 1981 afscheid van de Galgenwaard. Dat was maar voor even, want er zou een letterlijk Nieuw Galgenwaard komen. Maar hoe innoverend, modern en veilig dat nieuwe stadion aan het Herculesplein ook zou worden, de geheel eigen sfeer van dat oude Utrechtse voetbalbolwerk kon niet worden benaderd. Dat hoeft ook niet altijd, nostalgie is gedrenkt in mooie herinneringen, de onaangenaamheden zijn zo vergeten of krijgen een jasje van schoonheid aangemeten. Zie maar hoe er tegenwoordig over het vroegere Olympisch Stadion wordt gesproken, het moet een en al schoonheid en stemming zijn geweest. Geen stinkende pisbakken, geen metershoog prik keldraad, geen gure vallende wind, geen onbe schutte plekken, geen parkeerproblemen. De oude Galgenwaard en het acht jaar oudere Olympisch Stadion waren enigszins vergelijkbaar Beide stadions bezaten namelijk een betonnen wielerbaan. Ik meen dat Cees Stam ooit een we relduurrecord op de baan van Galgenwaard reali seerde, Terwijl de sloop van het oude stadion en de reali satie van Nieuw Galgenwaard zich voltrok diende FC Utrecht zich van een andere accommodatie te bedienen. FC Utrecht naar Amersfoort, naar Zuilen, naar Velox? Onmogelijk ondenkbaar FC Utrecht moest een eigen stadion hebben. In het westelijk deel van de stad werd de oplossing gevonden. Op het terrein van de veemarkt werd een klein stadionnetje opgetrokken. Eigenlijk was het niet meer dan een veld van honderd bij vijf envijftig meter waaromheen noodtribunes waren geplaatst, Het was een mijl op zeven om aan de Veemarkt te geraken.Trein en bus waren mijn be langrijkste middelen van vervoer wanneer ik bui ten de Amsterdamse stadsgrenzengeraakte. Ik zag er een stuk of wat wedstrijden van FC Utrecht. Het was er wie weet dankzij de noodzaak tbt im proviseren, best gezellig. Binnen dat geraamte van hout en ijzer voetbalde de talentrijke generatie"van FC Utrecht, Het be roemde middenveldtrio Wouters-Kruys-Adelaar was er te bezichtigen.Ton de Kruijk Ben Rietveld en Leo van Veen speelden erWim Flight en Willy Carbo. En FC Utrecht had een linksbuiten. Op zich is het niet zo vreemd dat er in een elftal een links buiten speelt maar op de Veemarkt speelde een Monster jan Monster Lang. mager hooggeschou- derd. Lange zwarte haren om een bleek smal kop- pie waarop met graagte een lach van wang tot wang doorbrak Op de bovenlip borstelde een snor Zijn benen staken als witgeverfdé bezems teeltjes uit de broek en na de kniebobbel weer in de kousen. Alles wat met voetbalkleding te maken had, zat hem te ruim. Je zou geen dubbeltje voor hem geven maar hij was een tovenaar Wanneer Monster het op zijn heupen had, was hij niet te ra ken, laat staan dat hij op een normale manier af te stoppen was, In plaats dat de hem toegespeelde bal zijn onderbeen knakte, controleerde hij de bal met natuurlijke souplesse. Een beweging met het lichaam. Nee, dat is slechts schijn, dit is de échte passeeractie. En hij wipte er als een langbeenvogel voorbij, verbazend snel en niet in te halen. Tsjak! De tackelende verdediger miste de zich intuïtief weg trekkende Möhsterpoot en kliefde de lucht. Mon ster was er vandoor de Veemarkt joelde. Aan de bal werd Monster een Voetballer en een hele bes te ook Er lag een prachtige toekomst aan zijn drib- belvoeten. Ajax mocht niet op de Veemarkt voetballen. Het zal wel te gevaarlijk zijn geweest. De oplossing voor dat probleem werd gevonden in het oudere en grotere broertje van de Galgenwaard, het Olym pisch Stadion. Daar speelde FC Utrecht zijn thuis wedstrijd. Het werd 3-5 in een leeg ogend Stadion; de meeste FC Utrecht-fens vonden het maar niets om zich in Amsterdam thuis te moeten voelen. Jan Monster was solidair want ik kan mij geen bij zonder moment van het ongeslepen talent herin neren. De ruwe diamant werd niet bewerkt Waar is hij gebleven? Ik vraag het onze hoofdtrainer Die wordt even stil. Jan Monster werd na een zware knieblessure afgekeurd en zijn veelbelovende loop baan werd, zonder enige vorm vamrechtvaardig- heid, zomaar in een put gegooid. David Endt De oude Galgenwaard ZONDAG 21 NOVEMBER AJAX-FC UTRECHT I II

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 11