I WARME HERINNERINGEN AAN HAPOEL HAIFA INoofd Voor het eerst in de roemrijke Europa Cup-historie van Ajax was het zover: Ajax zou het na de uitschakeling van Dukla Banska Bystrica gaan opnemen tegen een Israëlische club. Nog nooit eerder rolde een ploeg uit deze vreemde bijt uit de kokers, nooit eerder ondernam Ajax voor een officiële wedstrijd de reis naar het beloofde land. Op dinsdag 19 oktober 1999 was het zover Bijna 42 jaar na afloop van de eerste Europa Cup-wed strijd uit tegen het Oost-Duitse WismutAue in het Otto-Grotewohl stadion vloog de vlieger van Mar tinair richting Israël. Warmte, Warmte was het juiste woord, was de rode draad die liep door het driedaags verblijf in Israël. De rode draad die werd uitgedeeld aan de bezoekers van de Klaagmuur één van de vele his torische hoogtepunten die Israël rijk is. Hier ging het echter om een Europa Cup-duel, en dus za gen de meegereisde spelers slechts de contouren van een prachtig land en verder alleen het hotel, trainingsvelden en Israël bij nacht. En dus zei Frank Verlaat bij het passenen van de Middellandse Zee bij nacht, terug op weg naar het vliegveld „dat zal de Zwarte Zee wel zijn."Veel reden tot een be zoek aan de Klaagmuur had Ajax echter niet. Want vanaf het begin van de trip ging alles van een leien dakje.Warmte van de Israëlische zon, warmte van de Israëlische mensen. Het begon al bij het verla ten van het vliegtuig, toen Shota Arveladze wend aangeklampt door een tiental enthousiaste plat formmedewerkers. De taal was onbegrijpelijk en bleek inderdaad Georgisch te zijn. Georgisch in Is raël? „Ja zeker", zei Shota. „Na de problemen in ons land tijdens de burgeroorlog zijn veel landgenoten naar Israël gevlucht. Zeker vanuit de Joodse Ge meenschap, en dat zal geen verrassing zijn", aldus de spits. Waren de platformmedewerkers al enthousiast, ook de pers liet zich op het vliegveld van Tel Aviv niet onbetuigd. Dit keer was de eer aan Brian Lau- drup om Ajax zo goed mogelijk te vertegen woordigen, maar niet nadat een delegatie bloe menmeisjes spelers en staf had voorzien van fraai bosjes bloemen. Een ander hoogtepunt leek een enorm bronzen beeld van Sjaak Wolfs, maar dat bleek toch geheel iemand anders te zijn. Na het eerste avondmaal in het beloofde land was het goed rusten in Hotel Dan Caesarea in de ge lijknamige kustplaats. Het hotel was rela tief rustig met als meest opvallende een Georgische familie, be- ande uit vader moeder en twee dreutels, beide gehuld in Ajax-tenue met op de rug hoe verrassend, de naam Shota. Arveladze was een te grote naam voorde kleine lichaampjes van de kinderen, Shota bleek echter meer dan vol doende. Geen seconde lieten ze de trots uit het vaderland los en behangen met speldjes, vaantjes, stickers en andere Ajax-parafernalia zwaaiden ze hun Shota op de avond van de wedstrijd uit. De mini-Shota's uit Georgië waren niet de enige en thousiaste fans. Reeds bij de avoncttraining in het knusse Kiryat Eliezer Stadion bleek het enthou siasme van de fans en de mensen van Hapoel. I GROENE ZODEN Dat de grasmat pas een paar weken lag, was geen nieuwigheidje voor de Amsterdammers, met dat bijltje is immers vaker gehakt. Het zomergras was vervangen door de wintermat, bestaande uit dikke groene zoden, prachtig groen van kleur De weersom standigheden maakten het feest com- l pleet. Een j graad of 23 met nauwelijks een zuchtje wind maakte het verblijf in Haifa alleen maar prettigerVan de spelers kon alleen Fred Grim zich het stadion en het hotel herinne ren, want al eerder sloeg Ajax de kampen op in CaesareaToen, in de winterstop van het seizoen 1995/'96, was Maccabi Haifa de tegenstander van Ajax, nu was het de beurt aan Hapoel, aartsvijand van Maccabi, In hetzelfde Kiryat Eliezer Sta dion speelde Ajax op don derdag I I januari 1996 een vriendschappelijke wedstrijd tegen Mac cabi. Ajax verloor met 2-1en om even aan te ge ven hoezeer de tijden veranderd zijn, geven we voor de volledig heid toch nog even de opstelling van Ajax: Van der Sar (46. Grim); Reiziger Scholten, Frank de Boer Bogarde; Ronald de Boer Litmanen (46, Schulp), Musampa (63. Van den Bergh); Wooter Huivert, Hoekstra. Jari Litmanen maakte de enige Amsterdamse treffer I RESPECT EN ONTZAG Ook wat betreft de uitslag was er gelukkig het één en ander veranderd. Want hoewel het respect en het ontzag voor de Israëlische landskampioen vooraf groot was, deed Ajax wat het de laatste ja ren in Europa al zo vaak deed: snel scoren. Na de snelle treffers in het verleden van onder meer Ja ri Litmanen en Edgar Davids was het nu de beurt aan Nikos Machlas om binnen twee minuten de score voor Ajax te openen.Toen Richard Knopper binnen het kwartier de stand op 0-2 had gebracht, werd het even akelig stil in het stadion. Even maar; want in alle hoeken en gaten bleken zich Ajax-sup- porters verschanst te hebben. De harde kern van aartsrivaal Maccabi had voor de gelegenheid een flink aantal kaarten gekocht, om vervolgens in Ajax- kledij de Nederlandse tegenstander aan te moe digen, Zelfs een spandoek met de tekst "hub Ajaks" ontbrak niet in het vak van de Ajacieden- voor-één-avond. Het mooiste zicht op het veld was voor de bewoners van de flat achter één van ^^^g^dpgide doelen: niet gehinderd door ^^^^■■jgyyat voor een tribune dan ook za- HRB fen de fans op de ereloge.Vanaf PHHVysiun balkonnetje keken ze zo op het veld van het Kiryat Eliezer Stadion! I OPGEHEVEN j Z zagen een erg sterk Ajax en teleurstellend Hapoel, dat zich inig raad wist met de almaar doorschuivende verdedigers en iddenvelders. De backs namen n positie wel erg letterlijk, zodat :t zeker voor de steeds weer vrij- iande Aron Winter en Richard itschge een mooie avond moet feweest zijn. Na rust scoorde (pan Laudrup zijn eerste en et een aantal jonge en feopees onervaren spelers reisde |bx af voor de eerste wedstrijd de tweede ronde tegen Hapoel 'ifa, de kampioen van Israël. Christian Chivu verving op Hnksachterpositie A de Oer, die met m schouderblessure vfft Amsterdam was tachtergebleven. DONDERDAG 4 NOVEMBER

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 4