I FLIKT FORTUNA HETZELFDE KUNSTJE OPNIEUW? Ajax had het tot vorig jaar nooit echt moeilijk tegen Fortuna Sittard. Vanaf het seizoen 1982-1983 regen de zeges zich zelfs makkelijk aaneen. Alleen de seizoenen'93-'94 en'94-'95 kwam het niet tot krachtmetingen, aangezien Fortuna toen in de eerste divisie verbleef. Tweemaal was Fortuna Sittard afgelopen seizoen te sterk voor Ajax. De beide competitiewedstrij den levenden winst op voor de Limburgers. Het treffen in De Baandert eindigde in een 1-0 zege voor de ploeg van Bert van Marwijk, Robert Roest nam uit een penalty de enige treffer voor zijn re kening. Het niveau waarop de Ajacieden acteerden was die avond erbarmelijk te noemen. Omdat doelman Van der Sar de enige was die zijn normale niveau haalde, bleef Ajax die avond een grótere ne derlaag bespaard. Ronald de Boer sprak na afloop terecht van 'een van de slechtste wedstrijden in de laatste vier jaar'. I PIJNLIJKE PRECISIE Een kleine zeven Maanden later liet Ajax de kans op revanche liggen. Irimiddels zonder de afvallige broers De Boer won Fortuna in de Arena met 1-3. Regillio Simons (twiemaal) en Mark van Bommel geselden de Ajacieden met hun treffers. Alleen Jari Litmanen kon in de eindfase iets terug doen. Op de Limburgse zege viel nagenoeg niks af te dingen. De voetballes die de thuisploeg van For tuna kreeg, gaf met pijnlijke precisie aah in welke neerwaartse spiraal de ploeg van trainer jan Wouters zich dat moment bevond. De nederlaag betekende de vierde opeenvolgende verliêspartij voor de Amsterdammers!Ajax in eigen huis ver nederd... De rillingen moeten iedere aanwezigê over de-rug, hebben gelopen. Het door de Ajax- aanhang gezongen 'Wij krijgen voetballes'was die middag even pijnlijk als terecht. In de finale-van Üe Amstel Cup op donderdag 13 mei volgde alsnog de langverwachte wraakne ming. In een matig bezette Kuip waren het de Lim burgers die een off day hadden. Of anders gezegd; door twee treffers van Jesper Grankjasr kwam Fortuna nooit echt in ,dewedstrijd. Na vijftien mi nuten te hebben fgespëeld stond Ajax al op een comfortabele 2-0 voorsprong. In de twaalfde en vijftiende minuut wist de jonge Dgen Fortuna- doelman Arno van Zwam te kloppen. Met de winst in het bekertoernooi sloten dé Ajacieden het tot dan toe uiterst pover verlopen seizoen als nog af met een glimlach. Minstens zo belangrijk was echter dat Ajax met de CupPfevens verlost werd val" alle hoofdbrekers rondom het behalen van Europëés voetbal. I SLECHTVOORTEKEN Fortuna-trainer Bert van Marwijk zag zijn ploeg de ze competitie uitermate slecht beginnen. Aan de eerste zes wedstrijden hielden de Limburgers slechts één schamel puntje oyer: De openings wedstrijd tegen AZ was wat dat betreft een slecht voorteken, getuige het I -2 verlies. Het 2-2 gelijk spel in de daaropvolgende ontmoeting met Willem II leverde dat eerste punt op. In de vier ontmoetingen daarna bleven Van Marwijk en zijn spelers steeds aan de verkeerde kant van de sco re. De ploeg verloor uit van PSV,. Feyenoord en RodaJC en ging tegen RKC ook thuis onderuit. In wedstrijd nummer zeven volgde dê" ommekeer Een fris, makkelijk en vertrouwenwekkend voet ballend i Fortuna itnaakte korte metten (4-1) mef" Cambuur Leeuwarden. Wie andèrs dan Ronald Hamming scoorde drie van de vier treffers in die wedstrijd. Een blik op de ranglijst wijst uit dat de ploeg uit Sittard de zege wel moést halen om uitzicht op de middenmoot te behouden. Met vier punten uit ze- vén duels vinden de we tegenstander van van avond terug op een teleurstellende vijftiende plek Afgaande op de reputatie die Van Marwijk zich'in middels heeft verworven lijkSniemahd zicbzorgëta te hoeven maken over het lot en welzijn van For tuna Sittard. Sinds zijn aantreden in september 1997 vonden de Limburgers zich aan het einde van de competitie steevast terug in de midden moot. De waardering voor die prestatie wordt alleen maar groter als je daarbij w§éfdat de club vrijwel ieder jaar zijn beste speler(s) ziet vertrekken. Een greep uit de meest talentVolje: spelers van wie de club recentelijk afscheid nam: Markvan'Bommel, Jürgen Dirkx en Wilfred Bouma vertrokken naar PSV Urvin Lee en eerder al Fernando Ricksen na men de wijk naar AZ. Ook Feyenoorder Patrick Paauwe heeft een groenigeel verleden. In zijn eer ste seizoen na de sameifwerking met Van Marwijk stond Paauwe al met de kampioensschaal boven' het hoofd op de Coolsingel. Ook Dirkx, Bouma en Van Bommel hebben hun carrières van een waar-J dig vervolg voorzien met optredens op het hoogs Se Europese clubpodium: dat van de Champions League. I VAST OMLIJND Het elftal van Fortuna bevat nauwelijks verrassin gen. Van Marwijk heeft een .redelijk vast omlijnd collectiefin gedachten. Afgaande op de laatste vier wedstrijden trad Fortuna steeds in nagenoeg de zelfde samenstelling aan. De trainer geeft daarmee een opmerkelijk signaal af. Ook als het tegenzit gunt de trainer zijn spelers datgene wat in de sport zo weinig voor handen is: tijd. Aangezien de Lim burgers Seeds beter gaan draaien, lijkt de trainer wederom het gelijk aan zijn zijde te krijgen. Het dopjiwordt sinds jaar en dag verdedigd door Arno van Zwam. De 30-jarige sluitpoS greep in het seizoen '94-'95 de macht en speelde sindsdien op treffenJmfeet seizoen '95-'96 na iedere wedSrijd mee. De verdedigingslinie voor 'Van Zwam bestaat uit Dorel Zegrean, Rpbert RoeS, Kevin Hofland en Edwin Hermans. De Roemeen Zegfêah bezét de rechtsbackpositie, Hermans is Op zondag 18 april ^peelde Ajaxvoor de competitie thuis tegen Fortuna Sittard. Fortuna bfeek die dag oppermachtig. Richard Knopper delft op Mfdtxthérdndérspit tegen Fortuna-speler Ruud Kool. 4 WOENSDAG 13 OKTOBER

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 4