ITOPDUEL IN TEKEN VAN EERHERSTEL De manier waarop Ajax vorig seizoen verloor van Vitesse was teleurstellend. De wedstrijd in het kort:Vitesse profiteerde slim van de off-day die te veel Ajacieden die middag hadden. Het doelpunt in de tweede minuut van Nikos Machlas maakte het verschil tussen winst en verlies. De Griek treedt vandaag voor de eerste keer in Ajax-tenue aan tegen zijn oude club. Dat Nikos zijn juiste vorm nog niet helemaal heeft gevonden, blijkt uit het feit dat hij in de eerste vier competitiewedstrijden slechts éénmaal doel trof.Wellicht pakt Machlas die draad op tegen zijn voormalige medespelers? Het zou een passende gelegenheid zijn. De Ajacieden moeten sowieso uit een ander vaatje moeten tappen dan tijdens de laatste wedstrijd tegen RKC Waalwijk. Een zwak acterend Ajax verloor twee punten tegen de Waalwijkers. Het toonde aan dat Jan Wouters nog steeds druk doende is de juiste samenstelling en balans te vinden voor zijn ploeg. Met de verliespartij van vorig seizoen kwam een einde aan een reeks grote overwinningen van Ajax op Vitesse. Zo eindigde de ontmoeting waarmee Ajax enVitesse het seizoen'97-'98 openden in een 5-0 overwinning voor de Amsterdammers. De Arnhemse club kwam sinds haar debuut op het hoogste niveau in 1989 tot slechts twee overwin ningen in de hoofdstad. Vitesse-trainer Herbert Neumann is er tot nu toe evenmin in geslaagd de juiste balans te vinden in zijn elftal. Niet vreemd, aangezien de oefenmees- ter van negen spelers afscheid nam en liefst tien nieuwe spelers mocht begroeten. De Duitser zag zijn ploeg tot nu toe éénmaal fors onderuit gaan tegen PSV, tweemaal gelijkspelen en even zoveel keer winnen. Afgemeten aan de torenhoge ambi ties die de club heeft, is de achtste plaats op de ranglijst daarom ietwat teleurstellend te noemen. In Europees opzicht verging het Vitesse in de eer ste UEFA Cup-wedstrijd tegen Beira Mar beter Treffers van Pierre van Hooijdonk en Nenad Grozdic brachten de ploeg een I -2 overwinning. Opvallend was de ultra-defensieve wijze waarmee de ploeg van Neumann de Portugezen tegemoet trad. De vraag is voor welke tactiek de in Keulen geboren trainer tegen Ajax kiest, aangezien Vites se afgelopen zondag tegen Sparta wel het accent op de aanval legde. I GROOTSTE MAN Met Van Hooijdonk is meteen de letterlijk en fi guurlijk grootste man aan Vitesse-zijde genoemd. Ook met zijn linkerbeen bleek Shota Arveladze niet in staat om doelman Sander Westerveld te verschalken. Vitesse won met 1-0, voor Ajax waren de druiven zuur. Nadat Machlas een contract bij Ajax had getekend, slaagde Vitesse-voorzitter Karei Aalbers erin Van Hooijdonk van het Engelse Nottingham Forest over te nemen als vervanger van de Grieks inter national. Zowaar geen slechte zet. Zo blijkt wel uit het feit dat de spits tot nu toe zes keer het net vond, Met oud-Ajacied Michel Kreek is de tweede bepalende speler in de ploeg van Neumann ge noemd. Kreek kan niet alleen uitstekend op het middenveld overweg, ook centraal in de verdedi ging komt de Amsterdammer goed tot zijn recht. John van den Brom, die andere voormalig Ajacied, kan eventueel naast Kreek in het hart van de ver dediging worden geposteerd. Na een periode vol blessureleed onderhoudt de routinier echter een onvrijwillige pendeldienst tussen basisopstelling en bank. Een andere opvallende nieuweling bij de Arnhemmers is Victor Sikora, De 21 -jarige spits veroverde deze nog prille voetbaljaargang een vas te plek naast Van Hooijdonk. De voormalig speler van Go Ahead Eagles heeft zich inmiddels gema nifesteerd als doelgerichte aanvaller die ook zijn doelpuntjes meepikt. Het laatste competitietreffen van de Arnhemmers in eigen huis tegen Sparta (2-1 winst) onderstreepte de klasse van het kop pel Sikora-Van Hooijdonk De twee Vitesse-goals werden broederlijk verdeeld onder de spitsen. I MEERWAARDE De van Rode Ster Belgrado overgenomen keep er Dragoslav Jevric heeft de fakkel van de naar Vitesse damde het gevaar-Gmnkjser in door achterin dubbele dekking toe te passen, waarbij Michel Kreek een belangrijke rol speelde. Hier krijgt de Deen te maken met een portie Amsterdamse bluf in Arnhemse dienst 4 I VRIJDAG 24 SEPTEMBER AJAX -VITESSE

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 4