'Ik jaloers? Je kunt maar één broek tegelijk aan je kont hebben!' fivV «1* KNVB RUUD GEELS, EEN KONINGSSCHUTTER DIE TE VROEG WERD GEBOREN Tekst en foto: Ger Stolk Er zijn niet zo gèk veel spelers die zich erop kunnen beroepen dat ze èn in Ajax èn in Feyenoord hebben ge voetbald. Eddy Pieters Graafland is er zo één, net als Theo van Duivenbode. Andersom legden Jan Everse en Wim Jansen de weg af van Rotterdam naar Amsterdam. Ook Rob Witschge, Tscheu-la Ling, Johnny Rep en Jan Sörensen speelden voor beide groot machten. En dan is er natuurlijk Ruud Geels. Een verhaal apart. De kopsterke koningsschutter, zoals Geels cliché-matig door de sportpers werd aan geduid, kwam ook nog uit voor PSV en droeg het shirt van de Belgische groot machten Anderlecht en Club Brugge. Al les bij elkaar maakte hij in 393 wedstrij den 266 doelpunten, was als Ajacied vier keer op rij topscorer van Nederland en schoot elf keer raak in twintig Oranje beurten. Tegenwoordig drijft Geels (51) een schil dersbedrijf in zijn woonplaats Santpoort. „Toen ik mijn eerste contract tekende was ik zeventien jaar oud. Vanaf dat moment heb ik de kwast niet meer vastgehouden. Pas na mijn carrière heb ik het schilderen weer opgepakt. Ik ben Frans van der Hei de achterna gegaan - de Feyenoorder die in Rotterdam in een eigen familieschil- dersbedrijf werkzaam is. Wat zeg je, een hele klus? Als het druk is klim ik desnoods zélf op die ladder. En ik voel me er goed bij." Ruud Geels wist afgelopen week nog niet of hij vandaag bij het duel om de Johan Cruijff Schaal IV aanwezig zou zijn. Dat zou eigenlijk wel móeten. Want wie kan er net als hij zeggen dat hij kampioenschap pen meemaakte als Feyenoorder èn als Ajacied! „Ik ben drie keer kampioen geworden", licht hij toe. „De eerste maal in 1969 met Feyenoord. We haalden de titel binnen in het oude Diekmanstadion in Enschede en misschien was dat wel het mooiste kam pioenschap in mijn carrière. Dat komt: ik was 17, mis schien nèt 18. Het was de eer ste keer en ver geet niet dat Feyenoord toen misschien wel de beste club was van heel Europa. Mijn aandeel erin moet je niet overdrijven. Alles bij elkaar speelde ik dat seizoen een wedstrijd of twintig. Maar alleen het feit al dat je in dat Feyenoord mocht meedoen, maakte me als broekie apetrots." Veel minder herin nert hij zich van de titel die hij met Ajax behaalde. „Het was onder Ivic, ik denk in 1975. We speelden in het Olympisch Sta dion tegen Feyenoord. Het werd 2-0. Ik maakte, geloof ik, beide goals." Pratend over titels, weet Ruud Geels ook nog dat het Belgische kampioenschap dat hij met Club Brugge behaalde hem veel deed. „Leo Canjels was trainer, we hadden een elftal met Nico Rijnders, Henk Houw- aart en Johan Devrindt; het draaide als Ruud Geels, zoals de Rotterdamse tekenaar Kok de Bruin hem als 17-jarige zag. Jong Oranje van toen. Met staand v.l.n.r.: Ruud Krol (Ajax), Simon van Vliet (FC Den Haag), Ger Reitsma (Feyenoord), Jan Boskamp (Feyenoord), Dick Schneider (Go Ahead Eagles), Arie Haan (Ajax) Zittend vlnr: Oeki Hoekema (PSV), René Notten (FC Twente), Johan Neeskens (Ajax), René van de Kerkhof (PSV), Ruud Geels (Feyenoord) een tierelier. De vreugde achteraf was enorm, het had er denk ik allemaal mee te maken dat het 53 jaar geleden was dat Club Brugge voor het laatst kampioen was geworden van België." Een speler met een staat van dienst als de zijne zou met zijn produktie in dit poentijdperk schathemel- tjerijk zijn geworden. Spijt het hem dat hij niet dertig jaar later is geboren? „Jóh, schei-uit", zegt Geels. „Ik heb een schat van een vrouw, twee lieve dochters en sinds anderhalf jaar ben ik grootvader van een kleinzoon. Er valt voor mij niets meer te wensen." „Het zal natuurlijk allemaal wel hoor, dat ze tegenwoordig na één contract finan cieel onafhankelijk zijn. Maar ik ben op niemand ja loers. Je denkt toch niet dat het ze ge lukkiger maakt dan dat dat ik ben? Je kunt maar één broek tegelijk aan je kont hebben, zeg ik altijd maar. Met het huidige voetbal heb ik niet zo veel meer. Ja, ik ben lid van Lucky Ajax. Maar daar houdt het wel zo'n beetje mee op." KNVB 8 augustus 1999 - 21

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 21