■w KNVB Dit jaar wordt zwaarder Trainen met Pim Liefhebber Het was het veertiende lands kampioenschap dat vorig seizoen door Feyenoord werd behaald. De Rotterdammers speelden vaak op hun tandvlees, wisten re gelmatig slechts met minimale marges te winnen. Dat maakt de prestatie niet minder knap, maar feit is dat te weinig wedstrijden door Feyenoord konden worden gedomineerd. Een titel van bloed, zweet en tranen was het. Dudeks rol is hierin zeer belang rijk geweest, hij werd niet voor niets door de Nederlandse voet ballers tot keeper van het jaar ge kozen. Alle competitiewedstrij den trad hij aan. Dit seizoen is het Feyenoords doelstelling om weer mee te doen voor het landskampioenschap. De tegenstand zal aanzienlijk zwaarder zijn, vooral Ajax lijkt veel sterker dan vorig seizoen. De wedstrijd voor de Johan Cruijff Schaal kan perfect uitwijzen in hoeverre beide teams elkaar nog in kwaliteit ontlopen. En in hoe verre Jurek Dudek alweer op weg is naar nieuwe prijzen. 8 augustus 1999 - 11 Na het vertrek van De Goey naar Chelsea, twee seizoenen terug, kende hij een moei lijke start. Het eerste half jaar oogde Du- dek wat onzeker, maar wat wil je: hij moest een bijna volledig nieuwe verdedi ging leiden. Waar ze de problemen in de wereld binnen een halve minuut we ten op te lossen en de toestand binnen de selectie van Feyenoord onophoudelijk bespreken. Over Dudek zijn ze meer dan tevreden. Ondanks dat hij niet echt een flamboyant type is, behoort de man met het windkracht twaalf kapsel (altijd tot het laatste haartje strak in model) tot Feyenoords populairste spelers. De naam Dudek staat sinds een dikke anderhalf jaar synoniem voor degelijk spel, zekerheid, rust en kalmte. Net als de meeste doelmannen, is Dudek een echte liefhebber. Wanneer hij zo rond half negen ontwaakt, kan hij al bijna niet wachten tot hij op het trainingsveld de eerste bal op zich krijgt afgevuurd. Die schoten vormen het ritme van zijn leven. Ed de Goey moest door Doesburg nog wel eens worden aangespoord, bij Dudek is dat niet nodig. Hij zal eerder te veel dan te weinig doen, moet eerder afgeremd dan aangespoord worden. Zijn stijl van keepen weerspiegelt perfect zijn karakter, is er een minitieuze blauwdruk van. Een showkeeper is hij niet bepaald. In vroeger tijden was Dudek nog een fan van Fransman Bernard Lama, vond hij diens capriolen prachtig, deed hij hem zelfs wel eens na. Tegenwoordig niet meer, Dudek gedraagt zich nu eerder tegenovergesteld. Geen ballen met spectaculaire snoekduiken redden; soberheid is troef. Hoe wel, tijdens de training kan hij het soms niet nalaten. Even iets langer wachten dan noodzakelijk is en de bal met de vingertoppen over de lat tikken. 'Mooie duik voor de fotografen', zegt Does burg dan, zijn lach niet bepaald inhoudend. 'Dat andere been!' 'Jongens, jongens, tweebenigheid, zóóó belangrijk!' 'In de techniek blijven!' De bulderende stem van keeperstrainer Pim Doesburg is, langs het trainingsveld, boven alles uit te horen. In één van de hoeken worden Zoetebier en Dudek stevig onder handen genomen. Doesburg bestookt die twee genadeloos. Met kogels laag in de uiterste hoek, met strepen hoog in de kruising. Strakke en harde knallen afgewisseld met lepe boog- balletjes. Zijn rauwe kreten wisselt hij af met hier en daar een vette knipoog naar 'De Oude Hap', het groepje oude mannen dat hier iedere dag vanaf 's morgens vroeg in de schaduw van de Kuip is te vinden.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 11