Hoewel Almelo vrij dicht tegen de Duitse grens ligt, is het niet alleen betreffende de Engelse tribune maar ook in andere zaken altijd gecharmeerd geweest van het Brit se voetbal. Al vanaf de jaren twintig had de club Engel se trainers in dienst (zoals hierboven genoemd) en na de komst van het (semi) profvoetbal waren dat onder ande ren Keith Spurgeon Bloeiperiode Een nieuwe bloeiperiode voor Heracles werd ingeluid door de komst van Joop Schu- man. Joop begon zijn carrière bij PEC Zwolle en na een jaar Preussen Münster beland de hij in 1957 bij Heracles. Mede door zijn doelpuntenproductie 42 goals voor de competitie) werd Heracles kampioen van de tweede divisie. Twee jaar verbleef de club (63/64), Lesley Talbot (66/68) en Ron Dellow (72/75). Onder leiding van de legendarische Frits van den Eist werden zelfs Engels sprekende Zuid- Afrikaanse spelers ge haald, waarvan Darius Dhlomo en Steve Mokone de bekendsten waren. De zwarte meteoor De laatste was een bijzon dere voetballer. Hij kreeg in Almelo de bijnaam "de zwarte meteoor" en werd door de bekende sport journalist en supporter van Heracles Tom Egbers beschreven in zijn gelijk namige boek. Er zijn zelfs plannen om dit boek te verfilmen. Steve kwam op 17 mei 1957 naar Almelo. Hij was transfervrij bij Coventry City, waar hij eerder al triom fen vierde. Destijds was de trainer Jan Bijl en voorzitter van de club was de zeer geroemde mr. A. Molenaar. Maar ook de Duitsers Arnthof en Finken maakten ooit hun op wachting in de selectie van Heracles. Wat betreft de clubkleuren schijnt het dat men zich ook door de Engelsen heeft laten inspireren. Het werd uitein delijk zwart-wit, nadat men tot 1910 had rondgelopen in een zwart-groene outfit. Met de komst van het professionele voetbal vond er op 1 juli 1974 een afsplitsing plaats. De profs kregen de naam SC Heracles'74. Zes keer was SC Heracles'74 de beste club van Oost-Nederland en in 1927 en 1941 mocht de club zich de beste van heel Nederland noemen. Titel zonder glans Reeds in de amateurtijd deed de club van zich spreken. Het eerste landskampioenschap was in 1927 onder trai ner Alfred Colclough en de tweede landstitel volgde in 1941. Deze was er een met weinig glans en eer vanwege de Duitse overheersing. Dat laatste landskampioenschap was uniek, omdat er destijds vier broers Dekker in de selectie zaten, te weten Frits, Ab, Ep en Jan. Zij speelden echter maar één keer gezamenlijk in het eerste elftal. Doelman Frits Dekker was de meest bekende. Hij verdedigde maar liefst 22 jaar (van zijn 19e tot zijn 41e jaar) het doel van Heracles. Bovendien was hij de eerste international die de club aan Oranje leverde. Daarna volg den Bertus Freese, Freek van der Veen en in 1964 als laatste de spits Hennie van Nee. Trouwens de beide Enternaren, Hans Polko en Folkert Velten, mogen bij een opsom ming van bijzondere spelers niet onvermeld blijven. HERACLES ALMELO-AJAX 15

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 17