De verhoudingen in de top van de eredivisie werden dit seizoen ernstig verstoord. Niet Ajax of PSV, maar Willem II en Vitesse of Roda JC plaatsen zich voor de prestigieuze Champions league. Ajax moet genoe gen nemen met het veel minder lucratieve Uefa Cup toernooi. De tegenstander van vanmiddag is hier al meer dan een week van verzekerd, dankzij de winst in de Amstel Cup-finale op hemelvaartsdag. De 2-0 overwinning tegen Fortuna Sittard in de Rotter damse Kuip vormde het enige schrale lichtpuntje in een verder uiterst mager seizoen. Een voetbaljaar dus om snel te vergeten. De club zal blij zijn wanneer om kwart over vier het laatste fluitsignaal van dit seizoen klinkt. Ajax snakt naar de zomerstop, waarin een nieuwe spelersgroep vorm moet krijgen. De Amsterdammers staan vlak voor de laatste speeldag slechts op de zesde plaats. Geen positie waar de roemruchte club normaal gesproken thuishoort. Trainer Jan Wouters volgde tijdens dit seizoen de Deen Morten Olsen op als eerste tech nische man, maar ook onder zijn leiding heeft de spe lersgroep het juiste ritme niet gevonden. Van de groep waarmee Ajax begin jaren negentig aan de Europese top stond, is volgend seizoen vrijwel niemand meer over. Tijdens dit seizoen vertrokken Ronald en Frank de Boer. En afgelopen zondag nam de Amsterdamse aanhang in eigen stadion afscheid van weer een aantal godenzonen. Aanvoerder Danny Blind wordt na 493 wedstrijden in Ajax-1 directeur spelerszaken bij de club uit de Arena. Publiekslieve ling Jari Litmanen kiest voor een buitenlands avontuur. Waarschijnlijk meldt ook hij zich bij zijn voormalige medespelers in Barcelona. Doelman Edwin van der Sar heeft zijn vertrek nog niet offi cieel aangekondigd, maar de kans is groot dat ook hij komend seizoen niet terugkeert in Amsterdam. Het emotionele afscheid van deze populaire spelers vond vorige week plaats na afloop van de wedstrijd tegen een andere degradatiekandidaat. Ajax won dat duel tegen RKC Waalwijk wel met 2-0, dankzij twee doelpunten van Jari Litmanen, maar de manier waar op dat gebeurde was typerend voor het gehele seizoen van de Amsterdammers. De nummer zeven tien op de ranglijst kreeg riante mogelijkheden op een positiever resultaat en deed weinig onder voor de onttroonde landskampioen. RKC-Aanvallers Youri Petrov en Rick Hoogedorp faalden echter oog in oog met Edwin van der Sar. Vandaag ontmoet Ajax een andere degradatiekandidaat die vecht voor eredivisiebehoud. Eerder dit seizoen, op 27 septem ber, werd het 1-0 voor de Amsterdammers. Ronald de Boer maakte die middag de enige goal. 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 5