De tien dilemma's van Knopper en Arno van Zwam g <5? AMSTEL C(J& KNVB i Tekst: Arnout Verzijl Foto's: Stanley Gontha 1. Je bent geblesseerd en dreigt de cupfinale te missen. Alleen met enkele injecties is spelen mogelijk. Consequentie is dat je waarschijnlijk voor lange tijd uitgeschakeld bent. Kies je voor de finale (en een langdurige herstelperiode) of speel je niet? Knopper: „Dan speel ik niet. Lichamelijke gezondheid staat bij mij boven alles, ook al spelen we de finale van de Champions League. Bovendien, ik ben nog jong en er komen heus nog wel een paar finales. Wel zou ik pijnstillers nemen. Dat heb ik bij voorbeeld in de thuiswedstrijd tegen NEC gedaan, ik had toen last van mijn rug. Maar pijnstillers veroorzaken geen schade aan je lichaam, injecties kunnen dat wel veroorzaken." Van Zwam: „Dat wordt heel moeilijk. Omdat de cupfinale aan het einde van het seizoen is, heb ik er wel een flinke revalidatie- periode voor over. Maar mocht het echt langdurig worden, dan gaat het vervolg van mijn carrière toch voor. Met pijn in mijn hart neem ik dan plaats op de tribune." 2. Binnen een kwartier moet je verzamelen bij het stadion voor vertrek naar De Kuip. Als je je huis uitloopt, ontdek je dat je auto is gestolen. Je hebt geen geld op zak maar ziet verderop in de straat een auto met ronkende motor en openstaande deuren. Hoe ga je naar het stadion? Knopper: „Met die auto uiteraard. Ik ben een inventief persoon en dat zou een perfecte oplossing zijn. Wel zou ik een briefje achterlaten om te vertellen wat er aan de hand is. Nee, ik zou me geen dief voelen, later leg ik alles uit en krijgen die mensen hun auto terug." Van Zwam: „Ach, ik woon in een hele leuke buurt (in het dorp je Urmond), waar vast wel mensen te vinden zijn die me even willen brengen. Iedereen leeft erg naar de cupfinale toe, dus is dat geen probleem. Ik heb het lef in ieder geval niet om die au to te pakken, zo zit ik niet in elkaar." 3. Net op het moment dat je de spelersbus instapt om naar de cupfinale af te reizen, gaat je mobiele telefoon. Je vrouw is met spoed naar het ziekenhuis gebracht en staat op het punt te bevallen. Wat doe je? Knopper: „Niet instappen maar met spoed naar het ziekenhuis rijden. Vrouw en kinderen zijn het belangrijkste in mijn leven. Ook al heb ik nu nog geen kinderen, ze staan wel in de planning. De bevalling wil ik zeker meemaken. Ik denk dat de trainer die beslissing wel kan begrijpen. Hij weet wat het is om vader te worden." Vdn Zwam: „De bus uitstappen en direct naar het ziekenhuis gaan. Tuurlijk, mijn gezin gaat boven alles. Ik heb de geboorte van een kind al één keer mogen meemaken, de volgende keer ben ik er weer bij. Iedere vader wil bij de geboorte van zijn kind zijn, dat is geen keuzemogelijkheid." 4. Bij het verkleden merk je dat je het konijnepootje, dat je het hele seizoen geluk heeft gebracht, thuis hebt laten liggen. Raak je in paniek? Knopper: „Nee, want ik ben totaal niet bijgelovig. Ik speel dit seizoen zelfs met nummer 13, daar heb ik geen enkel probleem mee. Het enige wat ik doe voor ik het veld betreed, is een kusje geven op mijn ketting. Die heb ik van mijn vrouw Eveline (23) gehad ja." Van Zwam: „Nee hoor, ik doe niet aan dat soort rituele praktij ken. Ik ben daar ongevoelig voor. Het enige wat ik systematisch voor iedere wedstrijd doe, is beide doelgebieden inspecteren. Bij Fortuna zijn er wel jongens die altijd op dezelfde plek in de kleedkamer willen zitten en hun enkels op precies dezelfde ma nier ingetaped willen hebben." 5. Na tien seconden breekt er een speler van de tegenpartij door. Maak je een overtreding met als onvermijdelijke straf een rode kaart of laat je hem scoren? Knopper: „Da's een moeilijke. Ik denk dat ik hem laat scoren. Daarna hebben we nog een hele wedstrijd om die achterstand goed te maken, dat kan je beter met elf man dan met tien spe lers doen. En vergeet één ding niet, we willen die beker dolgraag winnen." Van Zwam: „Ha ha, goede vraag. De vorige keer dat ik in De Kuip speelde, kon ik al na 75 seconden gaan douchen. Volgens scheidsrechter Sterk had ik de doorgebroken Paul Bosvelt on deruit gehaald, maar ik blijf volhouden dat ik hem niet raakte. Dat was balen, want ik vind De Kuip een fantastisch stadion om in te voetballen. Daarom houd ik me in bovenstaand geval in, maar dat is natuurlijk anders bij een 1-0 voorsprong in de laat ste minuut." Na afloop van de halve bekerfinale tegen Feyenoord werd Richard Knopper uitgeroe pen tot 'Man of the Match'. 13 mei 1999 - 29

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 29