Jari Litmanen Het einde van een tijdperk Hoewel velen er stilletjes rekening mee hielden, kwam de mededeling van Jari Litmanen dat hij aan het eind van dit seizoen Ajax gaat ver laten, toch als een verrassing. Waarschijnlijk omdat al die duizenden fans het niet wil den geloven dat hun favoriet na zeven bijzondere jaren een punt zou zetten achter zijn Ajax-loopbaan. De weken die ons resten in het Litmanen-tijdperk, staan in de eer ste plaats in het teken van de kwa lificatie voor Europees voetbal in het volgend seizoen. Maar deze weken zijn er ook om nog eens intens de verrichtingen van de nu 28-jarige Fin te volgen. Het is een afscheidstournee vol rood-witte sentimenten. Tenminste, voor ons, het publiek, dat hem zo slecht kan voorstellen in een ander dan een Ajax-shirt. Litmanen zelf schuift de emoties voor zich uit. Belangrijker dan ruimte te geven aan het har- tenzeer dat elk afscheid begeleidt, is het resultaat van de dag. Winnen van elke volgende tegenstander. Winnen om zo hoog mogelijk te eindigen. Winnen om een beker te pakken. Winnen om het publiek dat te geven waar het voor komt: een zegevierend Ajax. Het is dan ook met tegenzin dat Jari de vragen over het hoe en waarom en waarheen van zijn keuze tegemoet treedt. Hij is bezig met nu. Niet met toen en ook niet met later. Nu moet het gebeuren. Met terugblikken of vooruitzien win je geen wedstrijden. En dat zeer velen meer dan nieuwsgierig zijn over zijn volgende standplaats begrijpt hij wel maar hij geeft zich er niet aan over. Verspilling van energie. Ajax heeft hem nodig en uiteraard doet hij er alles aan om zijn duppie van nut te zijn. Zoals altijd. Lopen Voorop gaat hij in de strijd. Op zijn eigen manier. En dat is niet met gebruik van de botte bijl die hem niet eigen is. Hij strijdt met zijn intelligentie en met verbruik van zijn energie. Aanwijzingen, loop werk, slimme passing, ritmische inspeelballen. De schoten op doel, het positioneel verdedigen, het lezen van de tactiek van de tegen stander en daar op anticiperen. En lopen, lopen, lopen. Het liefst is hij daarmee bezig. Want op zijn prestatie in het veld wordt hij beoordeeld, wordt Ajax beoor deeld. En Ajax en Jari Litmanen is één. Nog altijd. Net als in de onver getelijke zeven jaren die achter ons liggen. En ook in de toekomst zal dat zo zijn, zelfs wanneer hij ver weg in andere stadions speelt. Toch hebben we hem, een paar weken voor zijn definitief laatste schoten, passes, kopballen, voorzet ten en vrije trappen, weten te ver leiden tot een vraaggesprek. En dat gaat niet alleen over nu maar ook een beetje over toen.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 8