I AFC A J AX 22 ME11996, AJAX - JUVENTUS 2-4 De laatste verloren Europa Cup-finale stamt uit een nabij verleden. Op 22 mei 1996 moest een strafschoppenserie de beslissing brengen in de ont moeting tussen Ajax en Juventus. Ajax'laatste penalty werd gemist door Sonny Silooy. De huidige Superboer heeft de wedstrijd nooit meer te ruggezien. „Ik word nog regelmatig herinnerd aan de door mij gemiste penalty. Dat cruciale moment is mijn voornaamste herinnering uit die wedstrijd. Ik ben natuurlijk geen specialist op het gebiedvan penalty's ne men en ook Edgar, die zijn penalty gestopt zag worden, is dat niet. De gebroeders De Boer waren op dat moment echter al gewisseld en omdat er vooraf geen lijstje was gemaakt, kwam ik toch in aanmerking. Ook Danny Blind stond nog op de lijst, maar dat was toen al niet meer nodig." Silooy, die op die 22ste mei zijn laatste wedstrijd voor Ajax speelde, had graag op een feestelijker manier afscheid willen nemen van zijn suppor ters. „Door de nederlaag dropen de meeste mensen teleurgesteld af. Het kan zijn dat sommigen nog zijn gebleven, maar daar heb ik door alle emo ties niet meer op gelet." De voorbereiding was normaal en ook het gevoel vooraf was goed. In 120 minuten wist Ajax echter geen vuist te maken tegen Juventus. Het gevolg was de beslissende en voor Ajax teleurstellende strafschoppense rie. Silooy: „Wanneer het op penalty's uitdraait, weetje dat het een lote rij wordt. Tegen Grêmio, bij de finale om de Wereldbeker, hadden wij het geluk aan onze kant en nu had Juventus de mazzel." 17 MEI 1988 KV MECHELEN - AJAX 1-0 Op 11 mei 1988 moest Ajax in KV Mechelen zijn meerdere erkennen. Namens de Belgen deelde Piet den Boer in de 53ste minuut de vernieti gende mokerslag uit. De voormalig spits van Excelsior was één van de vijf Nederlanders in de selectie van trainer Aad de Mos. Aan Amsterdamse zijde speelde John van 't Schip mee. De huidige trai ner van de B1 junioren van Ajax bewaart geen al te beste herinneringen aan deze verloren finale. „Teleurstelling overheerste bij mij na de 1-0 ne derlaag. We kregen voldoende kansen, maar die wisten we niet te be nutten. Mede daardoor hebben we deze wedstrijd verloren." Bij de nederlaag speelde ook een beslissing van scheidsrechter Pauly een cruciale rol. Hij toonde Danny Blind al na een kwartier spelen de rode kaart voor een overtreding op de Belg Mare Emmers. „Natuurlijk is de rode kaart die Danny Blind kreeg het moment dat mij het meest is bijgebleven uit deze wedstrijd. Wanneer je al na vijftien minuten met tien man komt te staan, weet je dat het niet makkelijk wordt. Voor mijzelf was het bo vendien een moeilijke wedstrijd door de rugblessure waar ik toen mee kampte. Ik wilde echter per se spelen en begon aanvankelijk ook zonder pijnstillende middelen. Omdat ik toch niet lekker in mijn vel zat en con stant met pijn speelde, kreeg ik in de rust een verdovende injectie. Ach teraf gezien, had ik misschien beter niet kunnen spelen, maar je weet hoe het gaat met dat soort wedstrijden. Die wil je niet missen," aldus John van 't Schip. Stanley Menzo en Peter Larsson verlaten zwaar teleurgesteld het veld na de verloren finale tegen KV Mechelen. Piet den Boer, Nederlandse spits in Belgische dienst, scoorde na 53 minuten spelen de enige treffer. Foto: Cor Mooij Ajax kon de stunt van een seizoen eerder niet herhalen. De ploeg van Louis van Gaal had al haar kruit in de zinderende halve finale verschoten. De landskampioen hield het wel tot aan de strafschoppen vol, maar daarin bleek Juventus de betere. Foto: Louis van de Vuurst rPFTiiïuÜ! Kt: EUROCi 6 APRIL 1999 31

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 31