I VOOR DE POORTEN VAN UTOPIA I AFC A J AX 28 MEI 1969 AJAX AC MILAN 1-4 Bijna dertig jaar geleden vertoonde Ajax zich voor het eerst op het podi um van Europese topwedstrijden. Voor de toen al full-profs was alleen het beste van het beste goed genoeg. De accommodatie en de voorbe reiding waren van topkwaliteit en dat gold ook voor de tegenstander van die 28ste mei 1969. Ajax' opponent in de finale van de Europa Cup voor Landskampioenen was het gerenommeerde AC Milan. De ploeg die door de pers onverslaanbaar werd geacht, voldeed aan zijn sportieve plicht en stuurde Ajax met 4-1 terug naar Amsterdam. Een uitslag die volgens oud- Ajacied Ben Muller heel anders had kunnen zijn. „Natuurlijk was het be reiken van de finale op zichzelf al een fantastische prestatie. Wij kwamen nog maar net kijken op Europees gebied en AC Milan was toen al een grote naam. De verhalen in de pers lieten bij ons een grote indruk achter en het gevolg daarvan was dat we de wedstrijd te angstig begonnen. De Italianen genoten bij ons veel aanzien en daardoor speelden wij niet ons eigen spel. We werden de verdediging ingedrongen en dat is nou een maal nooit de sterke kant van Ajax geweest. Ik ben ervan overtuigd dat we deze wedstrijd nooit hadden verloren als we van onze eigen krachten waren uitgegaan." Winst of verlies, voor de supporters maakte het niet zo veel uit. Natuur lijk was er de teleurstelling, maar wat overheerste was de trots. Ajax had toch maar mooi de finale bereikt. 2 NOVEMBER 1987 AJAX -PORTO O-I „Goh, ik dacht dat ik alleen met KV Mechelen om de Europese Super Cup had gespeeld!" De eerste reactie van oud-Ajacied John Bosman op de vraag wat hij zich van de Super Cup-duels met Porto kan herinneren, spreekt boekdelen. Een kil Olympisch Stadion, slechts voor de helft ge vuld, zag Porto in de eerste wedstrijd spelen zoals het een Portugese ploeg betaamt. Leunend op een sterke verdediging en uitgaand van de kracht van de snelle spits Rui Barros vonden de Portugezen het druistige aan- valsspel van Ajax allang best. „Het team was jong en relatief onervaren", vertelt Bosman, die in beide duels de spitspositie bekleedde. „Vooraf hadden we dan ook weinig ver trouwen in een overwinning. Het Portugese voetbal ligt Ajax eigenlijk ook niet echt. Heel erg stug, met fysiek sterke verdedigers die lastig te klop pen zijn." Toch vindt Bosman het niet winnen van de Super Cup jammer. „Zeker, want het is toch een prijs, hoewel het natuurlijk niet te vergelij ken is met het winnen van de Europa Cup 2 eerder dat seizoen. Die her innering steekt er bij mij toch wel boven uit en heeft ervoor gezorgd dat ik dat jaar toch als het hoogtepunt uit mijn carrière beschouw. 1987 was echt mijn leukste jaar, met als klein smetje de verloren duels tegen Porto. De thuiswedstrijd hadden we al met 1-0 verloren, terwijl dat misschien best meer had kunnen zijn want zoveel kansen hebben we niet gekre gen." Bij de uitwedstrijd, die door de overvolle voetbalkalender pas zeven we ken later plaats vond, was er bij Ajax het een en ander veranderd. Cruijff was boos weggelopen uit De Meer na een ruzie over zijn eventuele con tractverlenging, waardoor het trio Hulshoff, Haarms en Kohn de scepter zwaaide. Veel maakte het voor de terugwedstrijd niet uit. Ajax verloor op nieuw met 1 -0 door een goal van Antonio de Sousa, waardoor de Super Cup naar de mannen van trainer Tomaslav Ivic ging, tien jaar eerder nog leidsman van Ajax. Na een uur spelen bracht 'Vasco' Ajax terug in de wedstrijd. Zijn penalty bleek onhoudbaar voor Milan-doelman Fabio Cudicini. Foto: Jan Mud De Super Cup-duels tussen Ajax en Porto leverden een teleurstellend schouwspel op. Zowel uit als thuis konden de jonge Ajacieden, met John Bosman in de spits, niet op tegen Porto, dat beide duels met 1 -0 zegevierde. Foto: George Verberne 30 I 6 APRIL 1999

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 30