Van de Tribune geplukt André Plantinga "VOOR HEERENVEEN MOET ALLES WIJKEN!" SC Heerenveen lijkt wel patent te hebben op supporters door dik en dun! Neem hou André Plantinga (49), Lemster van geboorte, maar al meer dan 30 jaar een hondstrouwe bezoeker van de wedstrijden van de 'Pompeblêdden'. "Ik ging al toen ik in Sneek woonde en daar als jongen van een jaar of zeventien bij Wit-Zwart voetbalde. Als SC Heerenveen dan op zondagmiddag speelde, regel den ze het bij Wit-Zwart zo, dat ik 's morgens moest voetballen. Dan kon ik 's mid dags naar het stadion in Heerenveen. Wij zochten daar altijd een staanplaas ach ter het doel van de tegenpartij en dan was het in de rust gauw omlopen naar een plaats achter het andere doel. Het was de tijd van de Kist-jongens, van Zoetendal en van Thomas Haan. Prachtige tijd!" Afspraakje Voor mevrouw Plantinga is het in de loop van de tijd wel eens afzien geweest door die Heerenveenliefde van haar man. Maar ze wist van het begin af aan 'wat voor vlees ze in de kuip had!' Het begon al bij een van hun eerste afspraken: "We hadden op zondag afgesproken voor een dansavond in de Schouwburg in Heerenveen. Ik ging die zondag eerst met Heerenveen naar een wedstrijd tegen Roda JC in Kerkrade, maar ik had tegen haar gezegd, dat ik om half acht 's avonds wel terug was. Nou, mooi niet! Alles zat zo tegen op de terugweg, dat ik pas om een uur of tien in de Schouwburg kwam. Kun je het je voorstellen?! Daar had zij al vanaf half acht zitten wachten. En haar vriendinnen maar op haar inpraten, zo van: 'nou, ik wist 't wel als ik jou was.... zo een kun je toch zeker missen als kiespijn.' Tsjonge, wat heb ik toen moeten praten! En weet je, wat nog het ergste was? Dat Heerenveen ook nog verloren had van Roda JC!" "Nur Kroijffen" Op z'n eenentwintigste kwam hij in Heerenveen wonen. En dat was zoiets als de kat op het spek binden: want als ie maar ieven kans zag, stond ie 's avonds altijd bij de training te kijken. Zo geregeld zelfs, dat het opviel en ze hem op een gegeven moment vroegen of hij niet wilde gaan 'scouten'. André: "Zalai was toen trainer en die zei: 'Jullie moeten me nur nach Kroijffen suchen!' Een paar jaar lang ben ik iedere zaterdag en zondag door weer en wind op pad geweest om talent te ontdekken. Tot het echt te veel werd omdat ik op zaterdag ook vaak moest werken." Maar de wedstrijden van SC Heerenveen slaat hij nooit over! Hij is in al die jaren niet één keer weggeble ven, ook niet toen het minder ging en er soms niet meer dan 1000 tot 1200 toeschouwers waren. Als Heerenveen speelde, moest altijd alles wijkenvisites, verjaardagen en noem maar op. geen Studio Sport Nee, zo fanatiek als vroeger is hij niet meer, maar nog steeds kan hij het slecht verwerken als zijn 'Pompebledden verliezen: "Dan hoef ik geen Studio Sport meer te zien!" Zijn mooiste herinneringen? "De promotie van de tweede naar de eerste divisie (dat was het elftal met o.a. Baudoin, Rudi Wierts, Van Wensveen en Eise Bosma), de bekerwedstrijd tegen Feijenoord in 1973, op die autoloze zondag. Tjaenach, iedere keer, wanneer het Fries volkslied wordt gespeeld gaat mijn hart open!" 8

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 14