TEGENSTANDER VAN VANDAAG AJAX Am icon Vanmiddag is Ajax uit Amsterdam te gast bij FC Twente. Het seizoen 1993/1999 heeft voor Ajax nog niet veel goeds gebracht. De trotse kam pioen van vorig jaar stond halverwege de com petitie op de derde plaats en zal de tweede sei zoenshelft alle zeilen moeten bijzetten om zich alsnog te kwalificeren voor de prestigieuze Champions League. Ajax is trouwens een club met een gigantisch verleden: 27 keer landskampioen, 13 keer be kerwinnaar, 3 keer de Nederlandse Supercup, 1 keer Uefa Cup, 1 keer Europa Cup II, 4 keer Europa Cup 1,3 keer de Europese Super Cup en 2 keer de Wereldbeker, ga er maar aan staan! Na de succesvolle periode 'Van Gaal' kwam de Deen Morten Olsen naar Amsterdam. Hij kreeg een elftal onder zijn hoede, dat het laatste jaar bij Van Gaal al aardig was leeggelopen. Het laatste seizoen van Van Gaal was dan ook te leurstellend te noemen; er werd geen enkele prijs behaald en Ajax eindigde in de competitie als vierde. Toen Olsen bij Ajax begon, verdwe nen ook nog eens Kluivert, Bogarde, Overmars en Musampa uit de selectie. Olsen deed tal van aankopen en er werd verwacht dat hij tijd no dig had om aan een nieuw Ajax te bouwen. Zijn werkwijze was totaal anders dan die van zijn voorganger, wat als een verademing werd ervaren. De strakke discipline van Van Gaal ver dween en Olsen vertrouwde op de eigen ver antwoordelijkheden van zijn spelers en liet het individu ruimte te excelleren. Het liep gelijk als een trein bij de club en de Amsterdammers be haalden vorig seizoen hun 27e landstitel en 13e nationale beker. Aan het einde van dat sei zoen verlieten Milan Berck Beelenkamp (Ge noa, Italië), John O'Brien (FC Utrecht) en Michael Laudrup (gestopt) de club. Trainer Morten Olsen mocht vervolgens de volgende nieuwelingen begroeten: Jesper Grankjaer (Aalborg, Denemar ken), Giorgi Kinkladze (Manchester City, Enge land) en Wamberto Sousa Campos (Standaard Luik). Maar voordat de competitie begonnen was, waren er al problemen rond de selectie. Frank en Ronald de Boer wilden per se vertrekken naar Barcelona. Ajax hield de tweeling echter aan hun contract en een arbitragezaak volgde. Ajax werd in het gelijk gesteld, maar de twee ling weigerde aanvankelijk om nog voor die club uit te komen. De strijd om de Johan Cruijff Schaal tegen PSV ging verloren en de competitie was alweer vier wedstrijden oud toen de broers terugkeerden in de selectie. Maar daarmee was aan alle elende nog geen einde gekomen. Integendeel. In een halfjaar tijd verspeelde Ajax in de com petitie legio punten en in de Champions League eindigden de Amsterdammers in de poule op de laatste plaats. Lieten in de arbitragezaak Ronald en Frank de Boer zich al negatief over Olsen uit, nu was er sprake van een verdeelde spelersgroep met een tekort aan discipline en een gebrek aan re spect voor de trainer. Deze ontwikkelingen wa ren voor het bestuur van de landskampioen re den om Morten Olsen te ontslaan. Jan Wouters nam het roer van de Deen over en staat inmid dels voor een lastige taak. Hij moet immers Ajax terugbrengen naar de nationale top, jaarlijks strijden om een plaats in de kwartfinales van de Champions League en ook nog het herken bare Ajax-voetbal spelen. Bovendien dient de jeugd weer een kans te krijgen in de Arena. Ajax speelde met Wouters, vlak voor de winterstop, twee keer gelijk. De winterpauze kwam eigen lijk als geroepen. Tijdens de onderbreking van de competitie was het dan toch zover: Frank en Ronald de Boer verlieten Ajax om bij Barcelona FC Barcelona aan de slag te gaan. Met het vertrek van de tweeling, het stoppen van Danny Blind aan het einde van het seizoen en het mogelijke vertrek van Jari Litmanen (wiens contract afloopt) gaat FC TWENTE - AJAX ZONDAG 14 FEBRUARI 1999 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 5