Voetballen als amusement? FLASHBACK Voor miljoenen mensen in ons land is voetbal een vorm van passieve recreatie. Ze bezoeken regelmatig een wedstrijd en je mag aannemen dat die mensen dat doen omdat ze dat leuk vinden. Voetballen als amu sement. Bij genieten van voetballen stel je je daarom een omgeving voor zoals in Gelredome. Droog, een behaaglijk temperatuurtje, een gras mat die goed voetbal mogelijk maakt en een natje en een droogje bij de hand. Amusement gegarandeerd. Hoe anders was het een week gele den toen Vitesse op Kaalheide in Kerkrade moest aantreden tegen Roda JC. Een temperatuur van bijna min tien, een keihard veld, weinig sfeer en 22 voetballers die moeite hadden om op de been te blijven, laat staan om goed voetbal te spelen. Eigenlijk onvoorstelbaar dat nog 7.000 mensen de moeite hadden genomen huis en vooral haard voor een paar uur in te ruilen voor het kijken naar wat door mocht gaan voor een parodie op een voetbal wedstrijd. Natuurlijk was Vitesse in het nadeel. De Arnhemse spelers koesteren hun Gelredome waarin wedstrijden worden beslist op basis van voetbalkwaliteiten. Dat heeft niks met verwennerij te maken, maar vooral met respect voor topsporters en hun werkomstandigheden. En met respect voor de toeschouwers, die je anno 1998 niet met bevrie zingsverschijnselen huiswaarts kan laten keren. Dat verschil in comfort is er waarschijnlijk ook de belang rijkste oorzaak van dat Vitesse van 7.000 toeschouwers gemiddeld op Monnikenhuize is gegaan naar ongeveer 21.000 in Gelredome. "Dit veld vroeg om een ander soort voetbal", zei Herbert Neumann vorige week diplomatiek na afloop van Roda JC-Vitesse (3-1). Misschien vroegen de omstandighe den wel om andere regelgeving van de KNVB. Regels die ervoor zorgen dat een wedstrijd als vorig weekein de in Kerkrade wordt afgelast. Is het niet in het belang van de (veiligheid van de) spelers, dan toch uit respect voor het publiek. Wees maar blij dat u Vitesse-supporter bent. Als troost voor Roda-aanhangers mag gelden dat ook in Kerkrade binnen afzien bare tijd een nieuwe, wat comforta beler accommodatie moet verrijzen. 13 Herbert Neumann reageerde diploma tiek op het slechte veld op Kaalheide.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1998 | | pagina 17