Elinkwijk-Ajax, 1-4. Onder toe ziend oog van Arnold Mühren loopt Marco van Basten weg bij zijn directe tegenstan der. De spits speelde ooit een jaar in de A-jeugd van Elinkwijk. zagen vervolgens dat hun inbreng inderdaad niet noodzakelijk was. Op 11 december 1984 speelde Ajax zijn tot nu toe laatste thuiswed strijd tegen een amateurclub. Die dinsdagavond was Heerjansdam in De Meer te gast en trainer Aad de Mos had Van Basten, Koeman en Silooy buiten het elftal gelaten in verband met eventuel schorsingen voor de aanstaande topper tegen PSV. Mustafa Yucedag, Wilco van Buuren en Robbie Rijnink kregen een kans, laatstgenoemde scoorde die avond twee beauties. Vanwege een file tijdens de heenreis was er voor Heersjansdam geen tijd meer voor een gedegen sportmaaltijd, voor de spelers bleef de gastrono mische voorbereiding bij het nutti gen van enkele broodjes in de kleedkamer. Op de dag dat in maart 1986 in heel Nederland gemeenteraadsverkiezingen werden gehouden, sprak Johan Cruijff na de 3-1 winst van een dramatisch slechte prestatie. Na overwinningen op Willem II en Heerenveen was RCH doorgedron gen tot de achtste finale, de komst van Ajax zorgde in Heemstede met 6.000 toeschouwers wederom voor een 'volle bak'. Ajax-officials Ton Harmsen, Lou Bartels en Arie van Eijden moesten hun heil zoeken op de reservebank omdat op de hoofdtribune voor hen geen plaats meer was. Als beloning voor de kleine nederlaag mochten de RCH- spelers van het bestuur een avond gaan bowlen. Geheel nieuw ras Elinkwijk, waar Marco van Basten ooit een jaar in de A-jeugd speelde, verloor in oktober 1986 zijn beker duel met Ajax kansloos met 1-4. De zeventig meegereisde Ajax-fans konden tijdens het eerste bedrijf al vier maal juichen, voordat het team van Jan Godee (de oudere broer van Edwin) in de slotfase nog iets terug kon doen. Een grote groep autochtonen stond een maand later op het stationne tje van Rheden de Ajax-aanhang te aanschouwen alsof het om een geheel nieuwe uitgave van het menselijk ras ging. In de bosrijke omgeving dutte Ajax bijna in, aan voerder Marco van Basten (net terug uit Parijs waar hij zijn prijs als Europees topschutter had opge haald) en Aron Winter hadden gelukkig nog wat munitie over om een echec te voorkomen. 7

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1998 | | pagina 7