Historische wedstrijd uit seizoen 1995/1996 In deze eerste historische wedstrijd van het nieuwe sei zoen wordt vandaag teruggeblikt op een gedenk waardige avond in maart 1996. Roda JC was aan een merkwaardig seizoen bezig. De ploeg vertoefde in de middenmoot, maar was toch nog op twee fron ten kanshebber voor een Europees startbewijs: in het bekertoernooi en de competitie. Dit had mede te ma ken met het feit dat Roda JC van de laatste 1 2 wed strijden er liefst 9 op eigen terrein mocht afwerken. En juist hierin zat 'm de kneep. De balans van de eerste 10 thuisduels was nogal bizar: lx winst, lx verlies en de rest van de wedstrijden allemaal gelijk. Toch wa ren de duels 11 en 12 tegen respektievelijk FC Utrecht en De Graafschap met 3-1 gewonnen. Op deze avond stonden beide ploegen bepaald niet op oorlogssterkte aan de aftrap. Ajax moest het doen zonder Litmanen, Reiziger, en Ronald De Boer, maar hun vervangers waren niet de minsten: Scholten, Si- looy en Kanu. Bij Roda JC ontbraken de geschorste Van Hoogdalem en de geblesseerden Graef, Vurens en Roelofsen. Stevens toverde, uit nood geboren, een voorhoede uit de hoge hoed bestaande uit Mores, Ba- bangida en Heeren. Voor deze laatste speler bete kende het zelfs het debuut in de basis. Zoals het een Europees kampioen betaamt nam. Ajax al snel het initiatief en creëerde een optisch veldover- wicht. Ook was het snel duidelijk dat de thuisclub o.l.v. uitblinkers als Senden en Babangida in waren voor een stunt. Het was tenslotte (op 5 dagen na) 10 jaar geleden dat de Amsterdammers nog eens in com petitieverband waren verslagen. Van Galen en Finidi waren de eersten aan het kanon. Hun pogingen werden echter verijdeld. Toch was het na 17 minuten prijs. Babangida maakte optimaal ge bruik van een blok gezet door Mores en schoof de bal onder Van der Sar door. Nu kon Roda JC wat meer te ruggaan en vlijmscherp counteren of profiteren van het geklungel van de kant van Ajax. Scholten illustreerde dit laatste perfect na 35 minuten door een pass van Senden niet te onderscheppen en zodoende Van der Luer alle tijd te geven om voor te zetten. Silooy veran derde de bal nog van richting waarna het voor Doom- ernik een klein kunstje was om te scoren, 2-0. Zo werd de rust bereikt en vierden de bijna 15.000 toeschouwers een verlaat carnaval. De tweede helft drong Ajax wel aan maar zonder ooit gevaarlijk te worden. De eerste kansjes kwamen er pas na dik een uur speeltijd. Musumpa's omhaal was te hoog geplaatst en het schot van Blind.ging ver naast. Het geloof in een goede afloop was al lang verdwenen en dit bewees Louis van Gaal door, on danks alle blessures, Kluivert zelfs nog te wisselen. Het laatste gevaarlijke schot kwam van de voet van Mores. Nu kon Van der Sar wel handelend optreden. De 2-0 kwam niet meer in gevaar en dit resultaat zet te de 6-1 oorwassing van een half jaar eerder in Am sterdam ruimschoots recht. Roda JC hield de goede reeks vol en breidde hem al leen maar meer uit door de volgende 3 thuiswedstrij den tegen Volendam, NEC en GA Eagles ook te win nen. Het UEFA-cup ticket was nu binnen handbereik. Dit ultieme doel werd uiteindelijk verkregen toen PSV op Hemelvaartsdag Sparta versloeg in de strijd om de Amstel Cup. De Eindhovense formatie schoof door naar het bekertoernooi en Roda JC nam hun plaats in de strijd om de UEFA-cup over. Wat niemand toen nog kon vermoedden was, dat op Hemelvaartsdag 1997 een ander clubje uit het zui den met de cup stond te zwaaien...

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1998 | | pagina 25