Kinkladzes wondertjes 'Als jongetje zag ik video's van het grote Ajax, met Cruijff.' Zondag 10 mei. De perska mer van de Amsterdam Arena bruist. Zojuist is de slotwed strijd van het seizoen, Ajax - FC Utrecht, afgelopen en Ajax heeft verloren en dat is De feestelijkheden van het afscheid worden grijs door omrand. Men heeft het over de onterende manier waarop de supporters van FC Utrecht de hulde aan de vaar wel-zwaaiende Michael Laudrup hebben verstoord. Maar gelukkig is er meer. Van achter de bar van de perskamer schuifelt een bedeesde jongeman naar voren. Voor het voetlicht met hem! Toont hem! Kunstlicht stort zich over een nieu we Ajacied. Daar zit Giorgi Kinkladze. Het overwegend zwart van zijn kleding lijkt gekozen om niet te veel op te vallen. Schuchterheid spreekt uit zijn neergeslagen ogen. Buitengewone begaafdheid In de voorafgaande maanden is de naam Kinkladze vaak gevallen. En een videoband verschafte duide lijkheid. Een straal, een licht baan, een flits eist de aandacht op. Daar dribbelt, draait, versnelt en zwenkt een voet baller van buiten gewone begaafd- heid. Hij prikt de bal in een hoek, hij plaats een vrije schop naar de winkelhaak. Hij veegt de bal voor bij een keeper. Hij vindt de ruimte voor een medespeler. Deze kleine man tovert op Engels gras. Hij eist de bal en krijgt die ook. Doe maar Kinky! En hij zorgt voor verlos sing! De assertiviteit van de dagen op Maine Road ligt bij Ajax nog wat onder het dek van aanpassing en gewenning. Maar in de voorbije wedstrijden hebben de pure lief hebbers het pure talent al zien bor relen. Een nieuwe man met straat- voetballerscapaciteiten geeft het Ajax-shirt glans: Giorgi Kinkladze. We hoorden al over zijn Ajax- voorkeur, over zijn wens om met Shota te spelen. Te spelen voor de club waar hij als jongetje van droomde, want zo is het. 'Ja,' zegt Giorgi, en hij lacht een brede lach, 'Ajax was mijn favoriete club. Altijd. Als jongetje zag ik video's van het Grote Ajax, met Cruijff. Wat een voetbal. Altijd aanvallen, doelpunten maken. Spelers met veel techniek. Prachtig. En via de televisie zag ik veel wedstrijden en steeds speelde Ajax voetbal dat mij aansprak.' Goede leerschool Op zijn negen tiende was het grote talent

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1998 | | pagina 8