Stille Willem DAGPROGRAMMA KNVB Wim Jansen. Toch, gezien de schitterende carrière die hij maakte, kan Ooijer er onmogelijk bezwaar tegen maken, als we die naam even ter berde brengen. Bij -toen nog- topclub Feyenoord en Oranje spelend op het middenveld was Jansen dienend en toch sturend. Vaak subtiel passend, maar als het moest ook keihard in de persoonlijke duels. Intuïtief han delde Stille Willem volgens de impulsen van een perfect ont wikkeld positiespel. Geen grote mond, toch werd geluisterd als hij wat zei. Omdat het hout sneed. Ook een nuchtere jon gen, die zich nooit gek liet maken. Een stille leider dus, onder het mom van: goed voorbeeld doet goed vol gen. Maar...geen vergelijkingen meer, hadden we gezegd. Wel kan vastgesteld worden dat verder volgen van de loopbaan van André Ooijer uitermate interes sant is. Vooral omdat er onlangs een nieuw aspect aan werd toegevoegd. Want de derde van augustus '98, in de met I-I afgesloten oefenwedstrijd tegen Anderlecht, betrad Ooijer trots het veld van het Philips stadion met de aanvoerdersband om zijn arm. Als controlerende man op het middenveld moet Ooijer het PSV van Bobby Robson met al zijn nieuwe internationa le spelers bij elkaar houden, het bindmiddel zijn. André Ooijer moet de afstanden en verhoudingen in de gaten gaan houden tussen aanspeelpunt Ruud van Nistelrooij en het centrale verdedigingsduo Marcos-Nikiforov. Als draaischijf fungeren en de bal -zo snel mogelijk- bijvoorbeeld van Abel Xavier naar Joonas Kolkka transporteren. Een belangrijke rol. Een essentiële rol. En dat terwijl zijn eerste maanden bij PSV nog niet eens he lemaal zo soepel verliepen. Nog verblijvend in het Holiday Inn meldde Ooijer zich op de 12e van januari in de Eindho- vense bossen op De Herdgang, over zijn schouder droeg hij nog een geel-zwarte Roda sporttas. Direct stond een pittige bostraining op het programma en de eerste veldtraining, ook dat was aanpoten. Ja, de volledige aanpassing, dat duurde nog wel even. Hij begon ook met een lichte blessure, en moest, net als in het tweede bij Ajax, de rechtsbackpositie be kleden, omdat Vampeta inmiddels was vertrolcken en Van der Weerden ziek was. Zonder morren accepteerde hij. Op de trainingen lag het tempo net iets hoger dan hij was gewend bij Roda JC. En bij de positiespelletjes kwam hij af en toe net een stapje Ditmaal tegen Ajax, in de Rotterdamse Kuip. 'Nee', riep ieder een bij PSV in de voorafgaande week in koor, van de spelers tot de technische staf; 'Ajax had de bekerfinale echt nog niet gewonnen, hoor.' We zijn superscherp, dat waren de geluiden. Van die goede voornemens kwam weinig terecht, zeer weinig. Dick Advocaat kreeg absoluut geen waardig afscheid naar Glas gow Rangers. Vooral de spelers, van wie toen bekend was dat zij vertrokken, lieten het afweten. Phillip Cocu liep ongëinspi- reerd over het veld, Jaap Stam ging grandioos in de fout bij de eerste goal, Arthur Numan speelde niet best, maar -het moet gezegd-vocht in het begin voor wat hij waard was. Tot ook hij zich gewonnen gaf. André Ooijer, die weer de rechtsback speelde, deed dat in de tweede helft ook. Aanvallend bracht hij in de eerste helft redelijk veel, maar op Michael Laudrup kreeg hij gewoon geen vat die mid dag. En Ooijer liep in de tweede helft zelfs tegen rood aan; het leek wel of hij hier niet meer langer tussen wenste te lopen. Ajax won met 5-0, veelzeggende cijfers. De confrontatie van vanmiddag om de Johan Cruijff Schaal is weer een zeer interessante graadmeter; hoe staat PSV dit jaar ten opzichte van Ajax? Zou een voorbereiding van een maand genoeg zijn om zoveel verschillende nationaliteiten te vereni gen, samen te smeden tot één geheel? Gevreesd dient te wor den voor het ergste, vooral omdat het in veel gevallen om spelers zonder veel ervaring gaat. En hoe zal het André Ooijer vergaan op het middenveld? De positie waarvan hij droomde, de positie ook waar hij het best tot zijn recht komt. te laat. Maar zoals vroeger, toen hij als tiener nog voor Ajax uitkwam, het hoofd in de schoot leggen, dat deed hij niet. Die tijd was voorbij. Geen laconieke houding meer, geen gemakzucht. Nee, André Ooijer beet zich vast in zijn opdracht. Zijn handelingstempo moest gewoon weer twee tikjes hoger worden opgekrikt. Nog meer rust aan de bal moest hij krijgen. En zich niet weg laten cijferen in de groep. Dat lukte prima, al toonde hij zich geen moment volledig tevre den. André Ooijer paste zich aan, accli matiseerde, kwam boven drijven. Claimde zijn basisplaats, kreeg die ook. Net als het seizoen ervoor mocht Ooijer het seizoen afsluiten met een bekerfinale. De afgelopen jaren ging de lijn van zijn loopbaan in sneltrein vaart omhoog, zijn selectie voor Oranje bij het WK in Frank rijk was daarvan het bewijs - al was dat dan omdat Ferdy Vierk- lau vanwege een blessure moest afhaken. Bij de Oranje-selectie horen, dat was een mijlpaal voor hem. Maar tevreden zijn met hij heeft bereikt, dat overkomt de pezige Amsterdammer al lang niet meer. Succes is de beste doping. Hij is verslaafd aan dat gevoel, verworden tot een gebondene van zijn eergevoel. Hij wil beter. Hij wil meer. Hij wil de absolute top. Zijn zwak ke plekken verbeteren, zijn sterke punten nog meer uitbuiten. Ontevredenheid is zijn voornaamste brandstof. Natuurlijk geniet hij van een mooie A jav pC\/ prestatie, goeie acties, lekkere zeges. /AjCT./Y~ I W V Natuurlijk doet hij dat; het is niet de ontevredenheid van een neuroot die hem voortstuwt. Maar hij ziet gewoon altijd nog wel iets dat nog voor verbetering vatbaar is. Niet de negen goede ballen die van je voet vertrekken staan centraal, maar die ene slechte bal. Slaag je erin ook die eruit te halen, dan is het goed. Pas wanneer hij het gevoel heeft alles, maar dan ook alles uit zijn lichaam en zijn capaciteiten te hebben gehaald, pas dan zal André Ooijer kunnen zeggen: ik ben tevreden. Maar dan zal hij het inmiddels ver, zeer ver hebben geschopt. JOHAN CRUIJFF SCHAAL III 12.30 uur Stadion open voor publiek Start amusementsprogramma Kampioenenparade Aanvang wedstrijd Ajax/PSV Einde wedstrijd Uitreiking Johan Cruijff Schaal III 14.15 uur 14.30 uur 16.15 uur Cmi/Ao KNVB special 1998 - 30 16 augustus

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1998 | | pagina 29