Knop ging om hem. En Ooijer, op de één of andere ma nier geloofde hij het ook allemaal wel, zo. Gemakzuchtig en laconiek, zo was zijn houding het best te omschrijven; lekker een contract bij Ajax, de koning te rijk. Qua scherpte schoot hij tekort. Rustig wachten op mijn kans, die komt dan vanzelf wel, dat was zijn gedachtengang. Hoewel hij bij confrontaties tegen Feyenoord en Willem II op de bank mocht zitten, kwam die kans toch echt niet. Daar bleef het bij voor hem in Amsterdam. Het doorzettingsvermogen van André Ooijer KNVB Ontevredenheid is zijn brandstof, succes zijn doping. Bij Ajax was hij nog gemakzuchtig, bij FC Volendam werd hij eerzuchtig, waarna hij bij Roda JC groeide en groeide. En vanavond speelt André Ooijer (24), als de kersverse aan voerder van PSV, voor de Johan Cruijff Schaal tegen Ajax. Bijna verlaten was de parkeerplaats naast het Veronica stadion van de toen nog eredivisionist Volendam. Slechts een paar au to's waren er in het halfduister nog te vinden, en op de admi nistratie van de club was al helemaal niemand meer aanwe zig. Ook het vaste groepje volgers van de trainingen was al naar huis gegaan. Want de laatste training van die dag was al lang weer voorbij. Maar op het veld brandden de lichtmasten nog. Op dat trainingsveld werd nog geschreeuwd. Werd nog gezweet. Werden nog ietwat pijnlijke, reeds stijf wordende spieren betast. Maar ondanks dat werd door het vaste groep je doorgegaan, steeds weer doorgegaan. Nog even dan. Nog even dan. balier ooit uitgeleerd kan zijn. Goed concentreren, proeven, voelen, hoe die bal het beste te raken. De juiste snelheid, de juiste hoeveelheid kracht, de juiste parabool. Precisie, gevoel, durf; bestanddelen van een goede lange pass, die dat vaste groepje zich eigen trachtte te maken. Jorg Smeets, Hans Bond, trainer Wim Rijsbergen en Robert Molenaar gingen vaak nog door, maar van dat vaste groepje was er eentje het vaakst. Die liet bijna nooit verstek gaan bij deze extra-curriculaire sessies. Dat was André Ooijer, bij Vo lendam in één jaar keihard eerzuchtig op weg om verloren terrein van de jaren ervoor terug te winnen. Vaak was het de lange linksbuiten Hans Bond -natuurlijk een liefhebber pur sang- die met zijn mooie, precieze trap nog wat serietjes voor zetten losliet, die dan door een tikje spichtige jongen werden ingekopt. Bijna tot die er hoofdpijn en een stijve nek aan overhield. En bijna tot vervelens toe werd na die training nog geoefend op de lange pass, een onderdeel waarop geen voet- Afkomstig van Ajax was hij, dat toen nog in De Meer speelde en waar Louis van Gaal met grote inzet en passie inmiddels aan zijn imperium bouwde. André Ooijer mocht het van dichtbij gadeslaan. Deel ervan uitmaken deed hij nog niet. Maar ach, hij was er toen nog niet zo mee bezig. Waarschijn lijk had hij ook de omvang van zijn enorme mogelijkheden nog niet door. André Ooijer kwam eerst uit voor de jeugd van Ajax, en later in het tweede. Daar voldeed hij, op meerdere posities, doorgaans als rechtsback. Tevredenheid was waar te nemen bij de technische staf. Maar meer uf ook niet. Lyrisch werden ze niet echt van De dag, in het voorjaar 1994, dat hij te horen kreeg dat hij zou worden uitgeleend aan FC Volendam, was een zwarte voor hem. Maar door deze sombere tijding gebeurde er wel iets in Ooijer's hoofd. De roes waarin hij jarenlang had vertoefd, was weg, de harde werkelijkheid diende zich aan. Hij kreeg een klap. Een harde. Een knop ging om in zijn hoofd. André Ooij er besefte plots iets. Dat gemakzucht plaats moest gaan ma ken voor passie, bezieling en dat hij moest gaan leven volgens het strakke re gime van nooit tevreden zijn. Scherpte. Want voetbal, dat was wel altijd méér dan een hobby voor hem geweest, ver geet dat niet. Van jongs af aan was het zijn leven, zijn passie. Bij SDW, waar de gebroeders Witschge ook begonnen, waar zijn hele familie in het weekend te vinden was, was dat al zo. Van jongs af aan draaide het leven al om de bal en wist hij al: ik word prof. Alleen was hij nog niet volledig doordrongen van de getroostingen die het profbestaan met zich meebrengt. Misschien ging het hem wel iets te makkelijk af ook. Om dat volledig te be seffen was deze klap van het verhuren aan Volendam nodig. Tekst: Martin van Zaanen O o Gtuy'#v - KNVB special 1998 - 27 16 augustus

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1998 | | pagina 26