Skouboe sejrede
pa malsfregen
Det sker
pa AaB
I AaB Profil Avis, der udkom
l0rdag 14. marts bad vi 9
sportsjournalister, der jasvnlig
beretter om AaBs kampe i
Faxe Kondi Ligaen om deres
bud pa, hvordan slutstillingen
efter 33. spillerunde 2. pinse-
dag ville se ud.
Vi bad de ni journalister
give fplgende seks bud pa:
Dansk Mester 1997/98
Splvvinder
Bronzevinder
AaB-placering
Nedrykker
Nedrykker
Altsa mulighed for seks rigti-
ge. Skulle AaB ende pa en
medalje- eller nedryknings-
plads, ville det give to rigtige.
Det skete desvaere/heldigvis
ikke.
Da journalisteme jo ikke
gar af vejen for at uddele
karakterer til spillerne efter
hver kamp og offentliggpre
disse, fplger vi trop.
Her er altsa de barske
kendsgerninger:
Henning Hansen, Aalborg
Stiftstidende: 2 rigtige
Ole Skouboe, Nordjyske
Distriktsaviser: 2 rigtige
Allan Pedersen, Ekstra Bla-
det: 1 rigtig
Bendt Godtberg, Nordjyl-
lands Radio: 2 rigtige
Flemming Olesen, Aalborg
Stiftstidende: 2 rigtige
Mogens Jprgensen, TV,
Nord: 2 rigtige
Hans Peter Rytter, ANR: 0
rigtige
Bjarne Nielsen, Ekstra Bla-
det: 0 rigtige
Thomas Idskov, BT: 1. rigtig
Da vi ikke benytter os af ten-
denslodtraekning, har vi gran-
sket lidt i 2'erneog fundet ud
af, at Ole Skouboe med en tip
pet 5. pi ads til AaB var naer-
mest pa, da AaB jo som
bekendt endte pa 7. pladsen.
De pvrige 2'ere havde enten
tippet AaB som bronzevinder
eller som nummer fire.
Det er jo flatterende set med
AaB-0jne. Men ktere venner i
pressen:
Fprsteprisen og dermed nog-
le liflige Real Jensen-vine - fra
den tidligere stjernespiller i
Nprresundby, Borussia
Mönchengladbach, Real
Madrid, Ajax, AGF og igen
Nprresundby, Henning Jensen -
gar til Ole Skouboe.
Til de otte pvrige eksperter
vil der va:re en andenpramie.
Til alle ni:
Bedre held naeste gang, og
tak fordi i ville lege med.
L0RDAG 8. AUGUST
Kl. 10.30: Lilleput 3: AaB-Storvorde
Drenge 3: AaB-KB8 1
kl. 11.00 LPM: AaB-Vorup
kl. 13.00 Drenge: AaB-Thisted
Junior 3: AaB-B52
kl. 15.00 Serie 3: AaB-Gug
TIRSDAG 11. AUGUST
kl. 19.00: Serie 5,2: AaB-Vejgaard
ONSDAG 12. AUGUST
kl. MMP: AaB-Oversidder
kl. 17.00: MP2: AaB-KBBl
kl. 19.00: Ju. DM: AaB-Horsens FS
DJUN: AaB-Vadum
L0RDAG 15. AUGUST
kl. MP3: AaB-Oversidder
LPP: AaB-Oversidder
kl. 10.00: MP1: AaB-RKG
Lillep. 1: AaB-Brpnders.
Piger: AaB-Aars
kl. 11.30: Drenge 1: AaB-Hadsund
kl. 14.00: DS: AaB-Thisted
Junior M 1: AaB-Vorup
kl. 16.00: JSD: AaB-Flauenskjold
MANDAG 17. AUGUST
kl. 18.00: MPC: AaB-St. Restrup
TIRSDAG 18. AUGUST
kl. 17.30: MC92/5: AaB-B52
MC91/7: AaB-B52
MC91-7: NUBI-Vejgaard
MC90/7 1: AaB-B52
MC90/7 1: Chang-Lindh.
MC90/7 2: AaB-Skalborg
kl. 17.55: MC92/5: B52-Moseby
MC91/7: B52-NUBI
MC91/7: Vejgaard-AaB
MG90/7 1: B52-Chang
MC90/7 1: Lindh.-AaB
MC90/7 2: Skalb.-Svens.
kl. 18.20: MC92/5: Moseby-AaB
MC90/7 2: Svenstr.-AaB
kl. 18.30: Serie 5,1: AaB-St. Restrup
Serie 6,1: AaB-Dokkedal
kl. 19.00: Serie 4: AaB.Fintan
kl. 19.15: OG 7m: AaB-B52/l