W- KNVB AJAX-PSV AMSTEL CUP AJAX PSV m Ajax zo goed vooruit kan voetballen." Spijkerman: „Nee, Frits, Van der Sar is echt een wereldkeeper. Ik zal je iets verklappen, het geheim van Van der Sar. Ik ben een keer bij de training geweest en toen kwam er een bal op hem af. Wat ik toen zag verbaasde me: zijn armen schuiven nog twee me ter uit zijn lichaam. Dat is het geheim van Van der Sar." Spits: „De beste keeper die PSV ooit heeft gehad was Pim Bek kering. Die man was razendsnel. Ik hou van keepers die heel snel en flitsend reageren op de lijn." Spijkerman: „Zal ik je eens vertellen hoe Heinz Stuy heeft leren keepen. Die is begonnen bij Telstar. Hij werkte, in de tijd dat hij nog bij Stormvogels speelde, in een augurkenfabriek in IJmuiden en daar deed ik vakantiewerk als scholier. In de pauze ging Heinz op de tafel staan en dan gingen wij augurken gooien. Heinz hield ze tegen en later gingen die augurken allemaal weer in de potten van Luyckse augurken." Spits: „Hahaha. Ik moet je zeggen dat ik zeer van keepers hou. In Nederland vind ik Sander Boschker van FC Twente erg goed. Maar de beste keeper van Nederland vind ik niet Van der Sar maar Oscar Moens van AZ." Spijkerman: „Ja hoor. Ik ga naar huis. Je bent gek geworden. Os car Moens, dit neem ik niet serieus. Waar speelt 'ie ook alweer." Spits: „Bij AZ, volgend jaar kom je 'm tegen in de eredivisie. En dan is het AZ-Ajax en dan ben jij verslaggever. Ja, we schakelen over naar onze verslaggever Jack Spijkerman in Alkmaar, Jack hoe is de stand. En dan moet jij zeggen: nog steeds 0-0. Hoe kan dat Jack?: Ajax is veel beter, maar er staat een KEEPER in die goal van AZ, niet te geloven." Spijkerman: „Jij bent niet helemaal goed bij je hoofd. Ik ga hier niet op in, anders ga ik slaan en daar heb ik geen zin in." Spits: „Als ik PSV was, kocht ik Moens. Als ze Waterreus kwijt willen dan. Ze hebben nu Lodewijks teruggehaald. Dat is die man die ze kwijt moesten, die is dus nu terug en wordt tweede keeper. Iets heel anders nu. Welke PSV'er zou jij graag bij Ajax willen hebben? Ik zal een Ajacied noemen die bij PSV zou pas sen." Spijkerman: „Jonk zou ik wel terug willen nemen. Voor de re servebank. Ja, jij gaat ze alle elf noemen, dat snap ik wel. Kunnen we met z'n allen in Eindhoven naar Ajax gaan kijken. Nee, zon der gein, ik zou geen PSV'er kunnen noemen. Misschien Nilis." Spits: „Als Nilis weggaat, zou ik Litmanen wel in Eindhoven wil len hebben. PSV moet Denilson kopen. Heb je in die reclame van Nike gezien, wat hij kan met een bal.' Spijkerman: „Dat kunnen bijna alle voetballers. Dat zie ik vaak bij de training. Wat die Laudrup en die Babangida doen met een bal, oh oh oh. Ga jij wel eens naar een training kijken?" Spits: „Nee." Spijkerman: „Maar je hebt wel goed contact met Advocaat, hè." Spits: „Nee." Spijkerman: „Wel, wel, wel. Jij zat samen met Dick bij die man met de haartoestand." Spits: „Maar bij Dick is het gelukt, hahaha." Spijkerman: „Wat ze bij jou eraf hebben gehaald, hebben ze bij hem ingezet." Spits: „Hoe is jouw contact met voetballers eigenlijk?" Spijkerman: „Ik praat geregeld met Danny Blind en Ronald de Boer. En ik draag soms kleding van Frank en Ronald. Ik heb ook ondergoed gehad van Frank Rijkaard en schoenen van Cruijff. Alleen had ik niks van Danny Blind. Dus ik vroeg op een gege ven moment aan Danny: Waarom heb jij niks? Ik kan niks ver zinnen zei hij. Dus toen zei ik: Wat dacht je van brillen?" Spits: „Ik heb eigenlijk helemaal niet zoveel contact met voet ballers. Dat vind ik ook niet erg. Ik vind dat als je werkzaam bent in de media je mensen niet te na moet komen. Dan kun je ook kritisch blijven." Spijkerman: „Ik vind het juist leuk om twee, drie keer per jaar, niet te vaak, effe in het spelershome naar mijn helden te gaan kij ken. Het zijn je helden. Jan Mulder schreef het ooit zo mooi in de Volkskrant: Helden behoren op te komen en vervolgens weer te verdwijnen. Een poosje geleden stond ik bij ons bij de groen teboer naast Johan Cruijff. Dat beeld klopte niet: Johan Cruijff gaat toch niet zelf zijn aardappelen kopen. En wat zeg je dan??? Hij zei: Hoi. En ik dacht: Meneer Cruijff dat klinkt niet. Dat klinkt toch niet. Johan zeg je ook niet, want het is de Meester, de Allergrootste voetballer die er ooit geweest is en die staat daar ge woon zijn eigen aardappelen te kopen. Ik zei uiteindelijk maar gewoon: hoi. Je helden moet je niet dagelijks spreken, dan zijn het je helden niet meer." Spits: „Voor mij vertegenwoordigen ze een soort emotie. Het is anders dan bij jou. Voor mij is PSV mijn jeugd, Brabant waar ik veel van hou en een stukje dat ik mee heb kunnen nemen naar een gebied waar ik nu woon. Dat is ernstiger, wat serieuzer. En dus ligt het anders. Eh, moeten we het trouwens niet nog even hebben over de Bekerfinale?" Spijkerman: „De ontmoetingen tussen Ajax en PSV dit jaar zeg! Nou, nou, nou. Bij de eerste wedstrijd in de ArenA heeft Olsen verkeerde instructies gegeven. Hij was nog maar net in Neder land, sprak half Belgisch, half Duits, maakte niet goed duidelijk wat de bedoeling was. De jongens wisten niet: Moeten we win nen of verhezen? Dat was niet gezegd. Ik geef toe dat er iemand had moeten ingrijpen. Ik reken Olsen deze nederlaag aan. Nee, PSV was in die twee duels domweg beter dan Ajax en daar baal ik van. En vandaag wordt het even rechtgezet, 5-0." Spits: „Ik denk dat het een prachtige wedstrijd wordt. Ze zijn beiden geplaatst voor de Champions League, het gaat voor beide teams zuiver om de sportieve eer. Ajax heeft de laatste weken na tuurlijk geweldig gevoetbald. 6-1 tegen Willem II, 1-8 tegen De Graafschap. Ik vind dat Ajax zo prachtig de kansen uit kan spelen." Spijkerman: „Daarom wordt het ook 5-0. Ajax heeft iets goed te maken." Spits: „Ik denk dat PSV de beker wint." Spijkerman: „Dat bewonder ik nou." Spits: „PSV heeft in de directe confrontaties dit seizoen vier punten gehaald, Ajax slechts één. Johan Cruijff zou zeggen dat het logisch is dat PSV dan de sterkste is. Ajax zal de Amstel Cup tot op de bodem moeten leegdrinken, tot ze helemaal scheel zien van de Amstel." Spijkerman: „Ik zal je het scoreverloop alvast verklappen: 2-0 voor rust en na rust komen daar nog drie doelpunten bij." Spits: „Je bent echt een blinde supporter, jij hebt geen verstand van voetbal." Spijkerman: „Stel je voor dat ik ervan uitga dat ze verhezen, waarom zou ik dan nog gaan kijken?" Spits: „Omdat je van ze houdt, omdat het je helden zijn, Jack." Spijkerman: „Ja, maar je helden winnen toch altijd, die verhezen nooit. Wie neemt er nu als held iemand die verliest?" Spits: „Dat zijn er heel veel." Spijkerman: „Wie is jouw held? AAAA ZZZZ." Spits: „Oscar Moens." Spijkerman: „Dan moet je het begrip hel den opnieuw definiëren." Spits: „Nee, Romario, Pele, Cruijff, dat zijn mijn drie favoriete voetballers aller tijden. Toen ik in Amsterdam studeerde, ging ik altijd stiekem naar de Meer. Om Cruijff te zien." Spijkerman: „Deze woorden, die afkom stig zijn uit de mond van een PSV'er, lig gen vast op band, dames en heren." 17 mei 1998 - 27

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1998 | | pagina 26