De trein naar Heerenveen Wanneer was het, 1975, 1976? Ik bevond mij in de trein naar Heerenveen. Het was een lange reis. Het laatste stuk ging met een bus. Bestemming: een wed strijd van Heerenveen. I Twee weken eerder kreeg ik een telefoontje van een moeilijk Nederlands sprekende heer. Ik her kende zijn naam wel, Laszlo Zalai, een I longaarse trainer. Trainer van SC Heerenveen. Hij had mijn naam en mijn gegevens doorgekre gen van een obscuur heerschap dat handelde in niet-rendabele voet ballers (dat begreep ik later) en vroeg of ik interesse had een proef- wedstrijd te spelen. Voor Heerenveen. In de trein had ik ruimschoots gelegenheid om mijn mogelijke toekomst te overpein zen. Voetballen en wonen in Friesland. Zou ik Amsterdam kun nen missen? Zou het leven in de weidse stilte van Friesland mij bevallen? Ik betrapte mij er op meer aan de sociale dan aan de voetbaltechnische aspecten te den ken. Mooi land, maar Amsterdam was toch ook mooi, heel mooi. Ik meldde mij bij de kantine van het amateurterrein waar Heerenveen haar testwedstrijdje zou spelen. Meneer Zalai begr lette mij hartelijk en bracht mij na; r de kleedkamer. Tussen Rinie Jurna. Eddie Bosman en Piet BoskmjIk kende een van de spelers, Dicki Visser, eens mijn aanvoerder i i het tweede elftal van Ajax en nu gewaardeerd verdediger van Heerenveen. Hij reed op en ne naar Heerenveen, wist ik. Dat leek I mij niets. Ik wilde een rustpunt, een thuis vlak bij de club waar ik zou willen gaan spelen. Iedere keer op en neer, nee. Het potje voetbal luisterde een jubileum van de gastvereniging op. Feest rond het hoofdveld. Vrolijke gezichten, stalletjes met etenswaar, vlaggen en banieren rond het Voor- zomer-veld. Ik droeg een prachtig shirt. Blauw en wit gestreept en in de witte strepen dobberden rode pompeblêden. Voor dat shirt hoef de ik het niet te laten. Wij werden gestoord tijdens de warming-up. Lokale mannen met een official- band om de arm dreven ons uit de buurt van de middencirkel en wezen naar boven. Daar cirkelden drie vliegtuigjes die kleine kleurtjes loslieten. De kleurtjes werden kleu ren, werden vormen en werden parachutisten. Belangstellend keek ik toe. Een parachutesprong maken

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1998 | | pagina 16