Foppe de Haan Een man van de lange adem Een stabiele factor bij SC Heerenveen is Foppe de Haan (55 jaar). Al meer dan tien jaar werkt hij als trainer bij de Friese dub, waarvan de laat ste zes seizoenen als technisch directeur. Onder zijn bezielende leiding maakt Heerenveen ieder jaar een sprongetje voorwaarts. Voor De Haan is dat het ware genieten. 'Het is hier meestal mooi weer', antwoordt Foppe de Haan lachend als hij gevraagd wordt naar de prettige kanten van het werken bij Heerenveen. 'Dat wil zeggen: het regent of waait hier ook wel eens, maar de sfeer is altijd prima. Dat bedoel ik eigenlijk. Heerenveen is bovendien de club waar mijn roots liggen. Ik wil niet als een sprink haan van de ene club naar de andere springen, maar deze club langzamerhand steeds beter maken. Dat is mijn uitdaging en dat is tot dusverre aardig gelukt. Een kwestie van een lange adem.' Europees voetbal Dit seizoen lijkt het Heerenveen eindelijk te gaan lukken om in de PTT Telecompetitie een plaats te veroveren die recht geeft op 18 Europees voetbal. In tegenstelling tot Willem Il-trainer Co Adriaanse is Foppe de Haan wél gecharmeerd van een Europees avontuur van zijn elftal. 'Wij zitten er al een paar jaar tegenaan. Als je de ontwikke ling van een club rustig doorzet, weet je dat Europees voetbal er een keer aan zit te komen. Zo zie ik het. Als je daar de eerste keer te gefor ceerd mee omgaat, zou het best een probleem kunnen worden. Dan móet je ook presteren en dan krijg je wat Vitesse heeft gehad. Als je Europees voetbal gewoon ziet als de volgende stap in het proces naar groter worden en ervan probeert te leren, dan is dat prima denk ik. We moeten er onbevangen tegenaan kijken.' De hoge positie van de Friezen op de ranglijst is des te opmerkelijker als je bedenkt dat de nuchtere trai ner dit seizoen met een hele nieu we selectie van start is gegaan. 'Heel vaak wordt dat gebruikt als een soort alibi - zeker als het niet zo goed gaat. Ik heb daar heel bewust niet over lopen zeuren en volgens mij heeft dat absoluut geholpen om de neuzen de goede kant op te krijgen. Daarnaast is het zo dat we een aantal spelers hebben gehaald die heel goed kunnen voet ballen. Types als Van Nistelrooy en Radomski hoef je niet alles uit te leggen, die pikken heel veel zelf op. Dan duurt het proces van aanpas- sen ook minder lang.' Technisch vermogen De trainer is over het algemeen tevreden over het spel dat zijn ploeg dit seizoen in de competitie laat zien. 'We hebben een behoor lijk technisch vermogen en we dur ven vooruil te voetballen.' Dat .bete kent dat je ook wel eens een douw

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1998 | | pagina 18