Cruz de cultuurshock voorbij STADION SPORTNIEUWS Een cultuurshock. In Argentinië kreeg Julio Cruz schouderklopjes als hij een penalty versierde en zijn tegenstander een kaart aansmeerde. Hier noemen ze dat matennaaierij. Julio Cruz heeft het er moeilijk mee gehad. En hij weet dat hij het er ook de komende tijd niet altijd gemakkelijk mee zal hebben. Aan de voetbalkwaliteiten van de voor 12 miljoen van River Plate overgenomen spits twijfelt niemand meer. Zij, die kijk hebben op het spelletje, wezen er steeds op dat geen enkele speler in het elftal afhankelijker is dan de spits. In het Feye- noord zoals Arie Haan liet voetballen zou zelfs Ronaldo het moeilijk hebben gehad, betoogden zij. In Henk Spaans voetbalprogramma Hard Gras zei Rinus Michels dat Cruz een klas- sespits is, die nog niet goed wordt benut. Iemand die zich deels door zijn eigen schuld nog niet goed heeft kunnen aan passen aan het Neerlandse voetbal. Julio Cruz weet wat daarmee wordt bedoeld. Hij kreeg eerder al van Leo Beenhakker te horen dat hij zich beter moet leren beheersen en dat matennaai en in de Nederlandse voetbalcultuur net zo erg is als spuwen in een glas bier. Maar als daarmee wordt bedoeld, dat-ie zich verrot moet laten schoppen, zijn ze bij hem aan het verkeerde adres, in het voetbalblad Elf liet de Argentijn onlangs weten dat hij alles dat er over hem wordt geschreven nauwlettend volgt. Ploegge noot Henk Fraser zadelde hem destijds met zijn vergelijking met Marco van Bas ten op met een veel te hoog verwach tingspatroon. Cruz in Elf: "Om die vergelijking maar even door te trekken. Van Basten was gedwongen om op jonge leeftijd met voetbal te stoppen omdat al die fijne ver dedigers hem invalide hebben geschopt. Van Basten heeft altijd geklaagd, dat de scheidsrechters de aanvallers niet beschermen. Dat is niet veranderd. In feite zijn wij vogelvrij. Je moest eens weten hoeveel aanslagen ik per wedstrijd op mijn enkels krijg te verduren, ja ook in Nederland." Mensen die tijdens PSV - Feyenoord ach ter het doel zaten verbaasden zich erover wat Jaap Stam zich allemaal van Roelof Luinge mocht veroorloven. Uiteindelijk ging Cruz in een aanslag op Waterreus over de rooie en werd er afgestuurd. Daarover is de afgelopen weken heel wat afgeboomd. Volgen de media zou Cruz voor zijn gedrag in Eindhoven zelfs een boete van Feyenoord hebben gekregen. Vandaag is Julio er na zijn schorsing weer bij. Hij weet, dat hij goed moet spelen. De beelden van Feyenoord - Ajax gaan altijd de hele wereld over. Met Batistuta (Fiorentina) en Redondo (Real Madrid) als pittige 'concurrenten' heeft spits Cruz met het oog op het WK in Frankrijk nog niets van de Argentijnse bondscoach Danielo Passarella gehoord. En daarin moet verandering komen, hoopt de Feyenoorder. 13

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1998 | | pagina 15