Ambassadeur Benni 'Ik maakte een doelpunt en dacht laat ik er nog maar even in blijven' Op vrijdag 6 maart vond er op de Zuid-Afrikaanse ambassade aan de Haagse Wassenaarseweg een beslo ten receptie plaats. Een veer tigtal genodigen zwaaiden geen oudgediende uit en er werd geen nieuwe diplomaat onthaald. Nee, tijdens de receptie werd een jonge held gefêteerd: Benedict 'Benni' McCarthy, topscorer en Speler van het Toernooi van de Afrika Cup! In Den Haag kreeg hij van zijn land de eer die hij vanwege Ajax- verplichtingen in Johannesburg aan zich voorbij had moeten laten gaan. Geen diner met Nelson Mandela maar een hartelijk en ongedwongen samenzijn met ambassadeur Niehaus en de zijnen. Het was een mooi slotaccoord van Benni's avontuur dat bijna ander halve maand duurde. Want zondag 18 januari verliet Benni het trai ningskamp van Ajax in Griekenland. Naar Johannesburg. Met de nationale ploeg van Zuid Afrika zou de Wonderboy zich gaan voorbereiden op de Afrika Cup. Voor Benni betekende het een reis vol gemengde gevoelens. In zijn eerste halljaar in het verzoek van de toenmalige bondscoach, Clive Barker, om Benni beschikbaar te stellen voor Bafana Bafana, het elftal van Zuid- Afrika. Dat werd Benni niet in dank afgenomen. Hij werd doelwit. Wat dacht hij wel? Voor de Ajax- argumentatie bleek Barker onge voelig. Benni was Zuidafrikaan, hij diende zich maar te melden. In de hetze werd de term 'landverrader' gebruikt. Dat deed Benni pijn want natuurlijk wilde hij wel voor Bafana Bafana spelen. Trainers Voor de winter werd Barker ontsla gen en zijn opvolger heette Philippe Trousset. Pas na de Afrika Cup zou Trousset zich daadwerke lijk gaan bezighouden met Zuid- Afrika en voorlopig zou de trainer van Kaiser Chiefs, als bondscoach optreden. Die trainer, Jomo en bij genaamd 'Cosmos' omdat hij ooit voor New York Cosmos uitkwam, bleek een gouden greep te zijn. Naast een kern van ervaren spelers selecteerde Jomo vijftien onerva ren, over het algemeen jonge talen ten. De scepsis was algemeen. Wat dacht Jomo te bereiken, hoe wilde Zuid-Afrika met succes de titel ver dedigen? Maar in het team was het enthousiasme groot. 'Jomo is heel anders dan Barker', vertelt Benni, 'Hij geeft vertrouwen aan de jonge spelers en houdt niet, zoals Barker dat deed, de gevestigde namen de hand Amsterdam waren de contacten met de voetbalbond van zijn vaderland niet optimaal geweest. Een aan tal keren ging Ajax niet accoord met

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1998 | | pagina 8