boven het hoofd. Hij is als een spe ler onder de spelers, tenminste tot aan de wedstrijd. Dan is hij echt de coach. Maar zijn houding werkte aanstekelijk en omdat iedereen voelde dat er gelijke kansen waren. Op de training werd vreselijk fana tiek getraind, heerlijk. We begre pen dat wie het best trainde, erin zou staan. In de aanloop naar het toernooi speelden we vriendschappelijk tegen Namibië. Geen sterk voetbal land, tweede garnituur. Maar we verloren. De kritiek die volgde, was enorm. Maar wij wisten dat het een vergissing was en dat wij eer^ goed elftal hadden, een elftal met 'honger'. En toen wij een oefen wedstrijd tegen Pirates, één van de drie topclubs uit Zuid-Afrika met 8-3 wonnen, ging men anders over ons denken en schrijven terwijl bij ons de overtuiging groeide dat we iets moois konden maken.' Hoofdrol In het warme Burkina Faso was Zuid-Afrika's start niet geweldig. De eerste wedstrijd draaide bijna op een fiasco uit. De bikkelharde tegenstand van Angola eindigde in een bijna-handgemeen met Benni in de hoofdrol. In de tweede wed strijd had het team van Jomo Comos veel moeite met Ivoorkust, maar in de derde en beslissende poule-wedstrijd tegen Namibië explodeerde het talent Benni. 'Ik voelde mij eigenlijk niet goed genoeg om te spelen', lacht Benni, 'Ik was grieperig maar wilde toch spelen. Voor de coach en omdat het tegen Namibië was, daar had den we nog een rekening mee te vereffenen. Ik maakte een doelpunt en dacht: laat ik er nog maar even inblijven.' Dat was een goed idee want Zuid-Afrika won met 4-1 en alle goals droegen het signatuur van Benni. Er was een ster gebo ren. Vanuit Amsterdam stuurden de Ajacieden een gelukwens-fax met aan het eind het verzoek ook een paar goaltjes voor Ajax te bewaren. Benni ging maar door, hij toonde zich een waardig Ajax- ambassadeur. Een doelpunt in de kwartfinale, twee in de halve finale. Helaas, in de eindstrijd tegen het degelijke spelende Egypte kwam de schutter niet los. Zuid-Afrika ver loor maar de gekweekte good will was enorm. Duizenden mensen op het vliegveld van Johannesburg en nog eens duizenden mensen op het vliegveld van Kaapstad, Benni's geboortestad. Vermoeid, gelukkig, met groot zelf vertrouwen maar met beide benen stevig op de grond arriveerde Benni op dinsdag 4 maart in Amsterdam. Tegen Spartak Moskou speelde hij maar even. Hij was er dichtbij maar een doelpunt zat er niet in. Maar de laatste regel van de Ajax-fax is hij niet vergeten. David Endt

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1998 | | pagina 10