De West-Duitse Uwe Seeler springt over de klemvaste Jashin. WK 1966, West- Duitsland - Sovjet -Unie, 2-1. terwijl iedereen omviel van verba zing over het gemak waarmee De Beste Keeper van de Wereld zijn faam als Beste Keeper van de Wereld waarmaakte. Jashin was een levende legende, één van die voet ballers aan wie jonge jongens zich spiegelden. Er zat iets mysterieus aan hem. Alleen al omdat hij Rus was. En van Russen wist je niet veel. Die woonden achter een ijze ren gordijn. Nationale elftal Lev Jashin was vooral bekend als keeper van het nationale elftal. In 1960 werd hij met dat team Europees Kampioen. En in 1966 verdedigde hij het doel tijdens het wereldkampioenschap. Drie jaar nadat de Europese sportpers deze man had gekozen als Europees Voetballer van het Jaar, voor aan vallers als Gianni Rivera en Jimmy Greaves. Een keeper als De Beste, nooit eerder en ook nooit later vertoond! Jashin speelde voor een beroemde Russische club, Dinamo Moskou. Maar in die jaren merkte je niet zoveel van het Russisch clubvoetbal. In 1966 nam voor het 16 eerst een Russische kampioen deel aan het Europa-Cuptoernooi, Torpedo Moskou. Wat ik wel weet van Dinamo is dat de club een schitterend borstwapen had. Ook de keeper droeg dat: op Jashins zwarte trui droeg hij een fantas tisch mooi gekrulde D. Ik zag die D en de eenhandige red ding en de lach en de zwarte trui terug toen mevrouw Valentina Jashin in Götenburg de prijs voor haar overleden man in ontvangst nam. Een Russische prinses van gevor derde leeftijd die nog steeds niets van haar charme had verloren. Ik waagde het op haar af te stappen en stelde mij voor. Bescheiden, zoals het tegenover prinsessen betaamt. Zij glimlachte, sprak drie woorden Engels en opende haar handtas. Haar hand gleed naar binnen en kwam terug met een ansichtkaart. Zij overhandigde die aan mij en haar glimlach zei alles. Ik bekeek de ansicht. Het was een foto van Lev Ivanovic Jashin. De grote keeper. De Beste van de Wereld. Met een magistrale D op de rechterborst van zijn zwarte keeperstrui. David Endt

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1998 | | pagina 16