land: op 31 mei 1975, in Belgrado vriendschappelijk tegen Joegoslavië (3-0). Met AZ won hij in 1978 de KNVB-beker door in de finale Ajax met 1-0 te verslaan. Het kampioen schap van de Alkmaarders (seizoen 1980-1981) maakte hij helaas niet meer mee, want toen speelde hij al bij MW. Zijn laatste club in Nederland was in het seizoen 1986-1987 Fortuna Sittard Hij sloot zijn actieve voetballoopbaan af bij het Belgische FC Assent. De eerste zeven jaar van zijn voetbal carrière was Bert van Marwijk linksbuiten. Daarna zakte hij lang zamerhand steeds verder terug, via de as van het middenveld kwam hij uiteindelijk terecht op de positie van laatste man. De oefenmeester is echter altijd een speler gebleven die hield van de voetballende oplossing. Ook bij zijn eerste club als trainer in het betaald voetbal verloochent hij zijn afkomst niet. 'Voor mij is het vooral belangrijk dat we goed voetballen, dat we spe len zoals ik dat graag wil. Dat kun je niet altijd zeggen, want het resultaat is heilig. Maar ik kan gewoon genieten van goed voetbal.' 'Mijn filosofie is: proberen meer in balbezit te zijn dan de tegenstan der. De ene keer gaat dat wat beter dan de andere, de kracht van de tegenstander speelt ook mee, maar tot nu toe is dat best vaak gelukt. Op het moment dat je minder bal bezit hebt dan je tegenstander loop je eigenlijk steeds achter de feiten Plezier Het Ajax van Morten Olsen heeft de Fortuna-trainer dit seizoen aan genaam verrast. 'Een frisse groep, met veel individuele kwaliteiten, die toch het systeem van Ajax speelt. Vorig jaar heeft de ploeg veel pech gehad met blessures. Dit seizoen is Ajax met een compleet nieuw elftal begonnen en iedereen, ook ik, is natuurlijk verrast dat het al zo goed gaat. Wat mij vooral is opgevallen aan het huidige Ajax is dat het plezier ervan afstraalt. Dat vind ik zelf ook heel belangrijk. Ik houd van discipline in het veld, maar iemand die geen plezier heeft in zijn werk functioneert niet.' Bert van Marwijk komt echter niet naar de Amsterdam ArenA voor een gezellig dagje uit. 'Ik ga mij niet bij voorbaat gewonnen geven. Integendeel. Ik denk dat wij dat bij PSV en Feyenoord ook bewezen hebben. In principe maakt het voor mij niet uit of ik tegen RKC speel of tegen Ajax: elke wedstrijd zijn er drie punten te halen. Wij zullen Ajax in grote lijnen op dezelfde manier bestrijden als dat wij andere tegenstanders bestrij den, dus door vooruit te voetbal len. Ook tegen Ajax gaan we pro beren drie punten te halen.' Jeroen Kleiine 21

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 21