De zaak van Sjaak Amsterdam De slip van een krijgsgevangene De Boelelaan 2 1083 HJ Amsterdam tel. (020) 6462300 fax (020) 6464790 'Ajax tegen Feyenoord. Dat zijn de wedstrijden waar het om gaat. Niks mee te maken waar de beide ploe gen staan, dit zijn wedstrijden op zich, ook al levert winst niet meer op dan bij een andere wedstrijd. Er zijn niet zoveel spelers die zowel bij Ajax als bij Feyenoord hebben gespeeld. Het begon met Eddy Pieters Graafland, die keeper. Vervolgens had je toch nog wel aardig wat namen zoals Henk Groot, Theo van Duivenbode, Simon Tahamata, Cruijff natuur lijk en Wim Jansen. Wim kwam naar Ajax toen hij al wat ouder was. Hij kwam laatste man te staan met Frank Rijkaard als voorstopper. De krijgsgevange ne, noemden we hem. De spelers zeiden altijd dat ze met Wim Jansen nu eindelijk een krijgsge vangene uit Rotterdam in handen hadden. Jansen hield altijd wel van een grapje. Als ik vroeg of hij kou sen met een voetje of zonder een voetje wilde hebben, dan zijn hij altijd zonder voetje, omdat hij zelf altijd al goede kousen aan had. Als we dan de onderkant van de sok afknipten, vond hij dat altijd prachtig. Maar op het laatst kostte het Ajax wel veel sokken! Wim was altijd heel erg bezig met bijgeloof. Ik moest altijd zijn tas inpakken als we een uitwedstrijd moesten spe len. En dan was er de traditie dat eerst zijn schoenen in de tas gin gen, en vervolgens, in de breedte, zijn sportslip erop. Dat was altijd dezelfde slip, dat ook al te maken had met bijgeloof. Jansen was een echt goede speler, waar Ajax veel plezier van gehad heeft. En nu zit hij weer in Schotland, hè? Ja, zo gaat dat. Het voetbal van Ajax en Feyenoord is altijd al heel erg verschillend geweest. Ajax altijd het prachtige, het sierlijke voetbal, Feyenoord meer het stugge van het spel, met veel harde werkers. Maar dat hoort bij die club. Ze hadden in het begin van de jaren '70 een ijzer- sterk middenveld met Haan, Van Hanegem en Franz Hasil, die trap te met gemak de vliegtuigen uit de lucht, zo hard ging dat. Het is vervelend en jammer dat de supporters van de tegenpartij er nu niet bij kunnen zijn. Ik denk best dat de jongens die die rotzooi uit halen, er spijt van hebben. Dat weet ik zeker. Het is te hopen dat alle partijen daar van leren. Want een Ajax - Feyenoord helemaal zonder publiek? Dan kun je beter stoppen. 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 3