VANDAAG OP BEZOEK Vandaag is koploper Ajax te gast. De competitiestart van de Amster dammers was indrukwekkend Vitesse, Fortuna, Utrecht, RKC en Groningen werden eenvoudig opzij gezet en het 'nieuwe' Ajax werd al gezien als belangrijkste titelkandidaat. Afgelopen dinsdag maakte het nietige NK Maribor duidelijk dat de Amsterdammers er nog lang niet zijn. Wanneer het niet loopt dan blijkt Ajax kwetsbaar. Vanmiddag wil Ajax het lichtelijk geschonden blazoen tegen NEC oppoetsen. Geen abc- tje weten de Amsterdammers, want vorig seizoen werden zij nog met 2-0 huiswaarts gezonden Ajax is gewaarschuwd Ajax sloot het 'tijdperk Louis van Gaal' niet in stijl af. De successen konden vorig seizoen door allerlei omstandigheden niet voortgezet worden. Een teleurstellende vierde plaats en slechts UEFA Cup voetbal waren het resultaat. Onder aanvoering van trainer Morten Olsen bouwt Ajax aan een nieuw elftal. De selec tie heeft een complete metamorfose ondergaan. Liefst elf spelers werden vervangen door tien nieuwelingen. Aankopen die Ajax vooral in de breedte sterker hebben gemaakt. Het vreemdelin genlegioen is een bundeling van individu ele klasse, kracht, souplesse en routine. Spelers als Laudrup, Arveladze, Litmanen, Dani, Oliseh, Babangida, Frank en Ronald de Boer zijn een lust voor het oog en kunnen een wedstrijd met één actie beslissen. De grote selectie zal de Deense oefenmeester regematig voor lastige keuzes stellen. Moet hij kiezen voor Dani of Litmanen, Hoekstra of Laudrup, Sibon of Arveladze, Benni of Ledezma, Melchiot of Tobiasen, maar ook Reuser en Rudy zijn serieuze opties. Luxe problemen dus, waar de meeste trainers alleen maar van kunnen dromen. Toch is het de verdienste van Olsen, dat hij erin geslaagd is om van dit 'nieuwe' Ajax in korte tijd een team te maken. Op basis van individiuele kwali teit en scorend vermogen is Ajax een terechte koploper. Het doelsaldo van 24 voor en slechts 2 tegen spreekt wat dat betreft boekdelen. Na vijf competitieron den mag de voorlopige conclusie zijn dat de toekomst van Ajax er weer gezond uitziet. De Amsterdammers spelen vanmiddag vermoedelijk in de volgende opstelling. In het doel staat de onbetwiste nummer één van Nederland, Edwin van der Sar. De defensie bestaat uit Danny Blind, Ole Tobiasen, Frank de Boer en Sunday Oliseh, die samen met aanvoerder Blind beurtelings inschuift op het middenveld. Daar bezetten Ronald de Boer en Richard Witschge de zijkanten en speelt de van een blessure herstelde Jari Litmanen kort achter de drie spit sen Arveladze, Babangida, Laudrup of Hoekstra Het enige vraagteken bij Ajax is het meespelen van de licht geblesseerde Babangida. Het zal echter weinig moeite kosten om een geschikte vervanger aan te wijzen, want Olsen kan kiezen uit de volgende namen: Sibon, Gorré, Reuser, Melchiot, Santos, de Portugese 'wonder boy' Dani, de belofte Ledezma en de jonge goaltjesdief Benni McCarthy. Tegen dit Ajax moet NEC het vanmiddag opnemen. De Nijmegenaren hebben de beschikking over een nagenoeg fitte selec tie. Of trainer Calderwood kiest voor dezelfde basis als de afgelopen weken is nog twijfelachtig, want Schultz en Poutilo hadden tegen FC Twente een prima inval beurt. Het is dan ook niet onwaarschijn lijk dat zij vanmiddag aan de start verschijnen. Hun inzet mocht tegen de Tukkers echter niet baten. NEC verloor ook het tweede thuisduel in deze competi tie. Tegen Heerenveen was het onnodig en bijzonder bitter, terwijl er tegen Twente, op basis van een goede tweede helft, meer inzat. Jammer, maar in de voetballerij tellen alleen de punten. NEC heeft er zes en daar kan vanmiddag wat aan toege voegd worden. Geen makkelijke opgave, maar zeker niet onmogelijk. Maribor heeft wat dat betreft het goede voorbeeld gege ven. NEC heeft niets te verliezen en bovendien weten de Nijmegenaren dat ook 'godenzonen' niet onoverwinnelijk zijn. Een plezierige wedstrijd MG A 4

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 4