ren en gaat kijken wie mijn tegen stander zou kunnen zijn. Ik weet gewoon dat we het thuis meestal niet zo zwaar hebben tegen RKC, en dat het bij hun 'uit' wel veel zwaarder is.' Witschge vindt het grappig dat hij oud-Ajacied Peter Boeve, in de hoedanigheid van trainer van de Rooms Katholieke Combinatie, weer tegenkomt. 'Ik heb nog met hem samengespeeld, maar dat is echt al heel lang gele den, dus zoveel kan ik me niet meer van hem herinneren.' De naam Laudrup is al eerder gevallen. Witschge kwam de tech nisch begaafde Deen al eens eerder tegen, toen beide spelmakers het shirt van Barcelona droegen. Witschge vindt het goed dat Ajax Michael Laudrup heeft aangetrok ken. 'Hij heeft veel ervaring en het is natuurlijk een hele goede speler. Het is voor mij anders wanneer Hoekstra speelt of wanneer Laudrup voor me staat. Peter is meer een speler waarbij ik diepe ballen moet geven, terwijl Michael 10 de bal liever in zijn voeten heeft. Als hij speelt kan ik ook wat vaker naar voren. Maar echt veel maakt het niet uit. Ze zijn allebei goed, net als de rest van de aankopen. We kunnen in vergelijking met vorig jaar ook wat meer druk zet ten, waardoor de halfspelers niet meer zoveel hoeven te verdedigen. Vorig seizoen kwam het best vaak voor dat ik zo'n beetje linksback stond. Dat is tot nu toe minder het geval. Maar het zou best wel weer eens kunnen veranderen wanneer we tegen een sterke tegenstander komen te spelen. Ach, we zien het allemaal wel, daar maak ik me nu nog niet zo druk om.' Altijd naar voren De uitwedstrijd bij RKC van vorig seizoen kan Witschge zich nog haarfijn herinneren. We schrijven het begin van de tweede helft, met een saaie 0-0 op het scorebord. RKC-goalie Van Dijk verwerkt een Ajax-aanval met een ferme trap richting de Ajax-defensie. De bal rolt voor de voeten van Witschge, die zich rond de middenstip ophoudt. Ajax' nummer 8 ziet dat de keeper te ver voor zijn doel staat en waagt een schot, ongeveer vanaf de middenlijn. Een paar seconden is het doodstil, waarna een ovatio neel applaus losbarst. Witschge heeft doel getroffen met een prach tige lob, die meteen tot de mooiste doelpunt van het seizoen wordt gebombardeerd. Het tekent het spel van Witschge met durf, creati viteit en zo af en toe een geniale inval. Maar altijd naar voren, daar waar gescoord moet worden. Richard Witschge exponent van de patat-generatie? Prima, maar dan wel met een glas champagne ernaast!

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 10