penseerd. Er werden enkele mooie overwinningen geboekt op de transfermarkt. Sunday Oliseh kon kiezen uit een veelheid aan clubs, maar hij prefereerde toch Ajax. Froylan Ledezma, de Costa Ricaanse superbelofte, werd nog even in vertwijfeling gebracht door Feyenoord, dat hem ook graag wilde inlijven, maar uiteindelijk trokken de Amsterdammers aan het langste eind. De enige echte teleurstelling aan dit front was het wegblijven van Michaels broer Bryan Laudrup. Olsen was er vast van overtuigd beide Laudrups naar Ajax te kunnen halen, maar Bryan besloot toch bij de Schotse groot macht Glasgow Rangers te blijven. Maar zowel Olsen als de De Boers en Van der Sar hebben weinig Ole Tobiasen, de Deense aanwinst in de Ajax-verdediging. reden zich op voorhand te bekla gen over het spelerspotentieel. Olsen zal gaan voortbouwen op de restanten van het door Van Gaal aangelegde fundament. Hij zal het roer niet rigoureus omgooien, maar zijn hand zal niet onzicht baar zijn. Op zijn allereerste pers conferentie stelde hij zich beschei den maar vastberaden op. 'Het gaat niet om Olsen, maar om Ajax', zei de zojuist gepresenteerde trainer naast een glunderende voorzitter Michael van Praag. Louis van Gaal wordt vaak met Rinus Michels vergeleken: beiden zijn afkomstig uit het onderwijs, beiden zijn streng en hechten aan discipline en beiden boetseerden de selectie naar eigen inzicht tot een onverslaanbaar geheel. Toen Michels vertrok, was dat het einde van een succesverhaal, zo dacht men. Ajax had net voor de eerste keer de Europa Cup gewonnen, toen het roer werd overgegeven aan Stefan Kovacs. De Hongaarse Roemeen maakte perfect gebruik van de noeste arbeid die Michels zich had getroost om de club toe te rusten voor de wereldtop. Kovacs verklaarde op zijn eerste persconfe rentie van Michels een diamant in handen te hebben gekregen, waar hij een briljant van wilde maken. Kovacs gaf de bovenmatig getalen teerde spelersgroep alle vrijheid. Het gevolg vulde de prijzenkast. Onder zijn leiding won Ajax nog twee keer de Europa Cup en één keer de Wereldbeker. Als er ook in het voetbal zoiets bestaat als een zich herhalende geschiedenis, dan zou je heel voorzichtig kunnen hopen op een vergelijking tussen Kovacs en Olsen. Raymond Bouwman

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 6