'Olsen zal gaan voortbouwen op het door Van Gaal aangelegde fundament' aantal varianten. Natuurlijk moes ten de spelers aan elkaar en eikaars mogelijkheden en onmogelijkhe den wennen, maar al snel ontstond het beeld van een frisse groep waarin de spelers elkaar over het algemeen inspireerden tot levens lustige inzet en tomeloze creativi teit. Als het aan de nieuwe tech nisch verantwoordelijke man Olsen ligt - en aan hem ligt het - zal het Ajax-spel zich dit seizoen kenmerken door een ongelimiteer de genialiteit. De veldbezetting zal niet mogen lijden onder alle origi naliteit. De toon van de voorberei ding was er al snel een die kan worden omschreven als: de trainer is weg, leve de trainer. Want geen kwaad woord over Van Gaal natuur lijk. Over zijn per soon, noch over zijn aanpak. Maar de frisse wind is voor de 'oud gedienden' op een bepaalde manier ook erg prettig. Nieuwe helden in beeld: v.l.n.r. Ole Tobiasen, Michael Laudrup, (Babangida) Sunday Oliseh, Froylan Ledezma en Tom Sier. Scharnierpunten Van Olsen mogen de creatieven naar eigen inzicht over het veld bewegen. Nog steeds laat hij Ajax met vleugelspelers opereren. Maar waar bij Van Gaal de rechts- en linksbuiten zo ver mogelijk aan de buitenkant moesten spelen, zo vrij zijn de buitenspelers nu. De links buiten mag naar binnen trekken, daarmee de verdediging van de tegenpartij zelf onder druk zettend of ruimte scheppend voor een opkomende middenvelder of ver dediger. Ajax lijkt onder Olsen meer scharnierpunten te krijgen. 4 De flexibele manier van spelen maakt het voor de tegenstander moeilijk. Bij het Ajax van Van Gaal waren de patronen bekend en kon de tegenstander zich instellen op de te ver wachten pro blemen. Ajax kon alleen steeds winnen door een perfecte uitvoe ring van de vaste patronen. Stokte het aanvalstempo, of was er een incidentele zwakkere schakel, dan was Ajax kwetsbaar. De kwetsbaar heid van Ajax heeft nu een heel andere gedaante. De veldbezetting kan door de eigen dadendrang onder druk komen te staan. De onvoorspelbaarheid van de aan valsopbouw kan ook als een boe merang de eigen organisatie ver woesten in plaats van die van de tegenstander. Maar als het echt loopt, is er geen kruid gewassen tegen het nieuwe Ajax. Het beste

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 4