Stanley Menzo Het rood-witte hart Je kunt moeilijk volhouden dat Stanley Menzo de beste keeper aller tijden is. De stel ling dat Menzo de mooiste en stijlvolste keeper ooit is, is echter zeer wel verdedigbaar. De uitstraling die Menzo had, was indrukwekkend. In overleg met zijn steun en toeverlaat Frans Hoek, de keeperstrainer, perfectio neerde hij zijn werk door witte kousen te dragen. In combinatie met zwarte benen en zwarte kick- sen, was het contrast zo verwar rend mooi dat de incidentele tegenstander die per abuis in de buurt kwam als gebiologeerd de bal niet voorbij die benen kreeg. Menzo's heerschappij over de eigen helft is ongeëvenaard. Precies daar om verkoos CruijfF Menzo boven Hans Galjé. Ajax wilde ver van het eigen doel afspelen. Het was de bedoeling dat het gebied alleen betreden werd door de achterste mensen van Ajax. Cruijff breidde het strafschopgebied uit tot een hele speelhelft. Het moderne voet bal verlangde in de ogen van de toenmalige technisch directeur dan ook een keeper die kon meevoet- ballen. Menzo kon dat. Hij verdeel- 18 de het spel van achteruit alsof hij nummer 10 droeg in plaats van 1, en hij kapte spitsen uit als waren het versleten etalagepoppen. Menzo had meer balgevoel en overzicht dan een gemiddelde spe ler in het betaalde voetballer. Dat hij ook met zijn handen zijn man netje stond, was geen onbelangrijk detail. De reflexen die hij in het Ajax-doel liet zien, maakten hem zowel op de lijn als in de zestien schier-onpasseerbaar. Sir Stanley Stanley Menzo leek Ajax' keeper tot het einde der tijden; tot hij zelf de tijd gekomen achtte een punt te zetten achter een imposante carriè re die louter hoogtepunten kende. Daarna zou hij zich met gepaste gêne in de adelstand laten verhef fen en als Sir Stanley Menzo naar zijn geliefde geboorteland Suriname terugkeren om daar als bescheiden filantroop te gaan leven. Niets leek een dergelijk see- JÉ nario in de weg te staan. Menzo Jj i was bij Ajax op de juiste plaats. In het Nederlands elftal had hij de pech dat Hans van Breukelen zeer goed presteerde. Maar Menzo wachtte. Hij wist dat hij de opvoK ger zou worden voor de PSV-keep- er. Toen hij eindelijk in Oranje stond, keepte hij echter niet altijd onberispelijk. Bij de club had de nieuwe technische man Louis van Gaal ook een lichte terugval gecon-1 stateerd bij zijn eerste keeper. Maar niemand twijfelde eraan of het moest hier een kortstondige inzin king betreffen. En toen werd het woensdag de derde van de derde in 1993. Ajax moest in de kwartfinale tegen AJ Auxerre. In de 81ste minuut, bij een 2-2 stand, mocht Pascal Vahirua een corner nemen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 18