Fred Grim verleden, heden, toek Welke overweging laat je meespelen bij de keuze van de te interviewen Ajacied in het programmablad? Wedstrijden uit het verleden passeren de revue. De bestaande orde van dit moment wordt in ogen schouw genomen. En je werpt een blik op de toe komst. De overpeinzing duurt niet lang. Er is een man in de Ajax-gelederen die de drie genoemde elementen op een bijzondere wijze in zich heeft. Zijn naam? Fred Grim. Wie zich de laatste competitiewed strijd van het vorig seizoen nog herinnert, ziet niet alleen de 4-0 overwinning op Vitesse en het bit terzoete afscheid van een aantal Ajacieden die de club in de laatste jaren mede groot maakten. Die ziet ook - en misschien wel vooral - een hoofdrolspeler die niet al te vaak de kans krijgt op het meest begeerde podium te acteren. Fred Grim stond, bij wijze van erken ning van zijn waarde, onder de Ajax-lat en hij keepte als een leeuw, een tijger, een panter. Hij droeg op die zonnige dag in zijn hart het gemoed van onoverwin nelijkheid. Alles pakte Fred. Doorgebroken spelers die oog in oog met hem kwamen te staan werden overmatig nerveus. 12 Schoten van dichtbij of veraf pluk te en pakte hij alsof het eitjes waren, zelfs een penalty weerde hij uit zijn kooi. Fred de held. Jaar van lood We zijn drie maanden verder van dat verleden. Het nieuwe seizoen staat op het punt van geboren te worden maar in de buik van de PTT Telecompetitie leeft het kind al een tijdje. Toch beginnen we het interview met Grim met een blik op het voorbije jaar. Een jaar van lood in plaats van een jaar van champagne. 'Het was in alle opzichten een slecht - en daardoor ook zwaarder - jaar', zegt de man die het keeper shirt met het nummer 12 draagt. Loopt het op wieltjes, dan gaat alles vanzelf, dan voel je de pijntjes niet. Maar zit het tegen, dan is alles moeilijker. Als tweede keeper heb je daar net zo veel last van als de anderen. Je raakt veel meer energie kwijt aan de randverschijnselen en dat gaat weer ten koste van je bele ving van je vak. Het was een moei lijk jaar met veel zorgen en ik ben iemand die zich het groepsgedrag best aantrekt, die daar snel op reageert. Het was al vrij snel duide lijk dat er frictie was, dat er sprake was van - laat ik het zo noemen - een erfenis van het EK in Engeland. De eenheid had schade opgelopen en de pogingen om ver betering in de situatie aan te bren gen, mislukten. Kijk, dergelijk pro-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 12