tici roerden zich bij gelegenheid. Maar voorzitter Aalbers behield zijn rotsvaste vertrouwen in het welslagen van dit prestigieuze pro ject. Op 12 juli 1996 werd de eerste paal geslagen; op 4 juli 1997 werd het hoogste punt bereikt. Het bouwwerk is in meerdere opzich ten een voorbeeld. Het dak van het stadion is net als in het Ajax-sta- dion beweegbaar. De kap laat geen licht door, wat het stadion ook buitengewoon geschikt maakt voor andersoortige evenementen dan voetbalwedstrijden. De grasmat is uitschuifbaar. De klimatologische onhebbelijkheden van het Ajax- stadion zijn ondervangen in de Arnhemse variant op het nieuwe bouwen. Er wordt een uitgekiend systeem van warmteregulering aangebracht waarbij de onderlinge uitwisseling tussen buitenlucht- en grondwatertemperatuur een stabiel evenwicht moet genereren. Het veld zal naar buiten worden gere den zodra er niet op wordt gespeeld. Er is een enorme con structie bedacht die het 11.000 ton wegende speelveld met een snel heid van 90 centimeter per minuut naar binnen en naar buiten kan verplaatsen. Het veld ligt in een reusachtige betonnen bak die op teflon schoentjes door glijgoten wordt getransporteerd. Zonnepanelen gaan een deel van de energievoorziening voeden, ook anderszins wordt het Gelredome milieuvriendelijk ingericht. Zo worden de 26.600 kuipstoeltjes allen vervaardigt uit afvalproduk- ten. Na de zomer van 1997 wordt in Gelderland een inzamelactie gehouden onder tuinmeubelbezit- ters. Van de kunststof stoelen en tafels worden nieuwe stoeltjes gemaakt. Er komen 49 loges, 24 boxen en 824 business-seats. Er komen geen hekken of grachten om het publiek op de tribunes te houden; en toch ook geen publiek op het veld. De nieuwe tribunes houden de supporters zonder zichtbare fysieke dwang op hun plaats, waardoor het stadion een vriendelijker uiterlijk krijgt dan veel achterhaalde stadions. Het Gelredome wordt een model stadion. In het jaar 2000 zal het een van de vier Nederlandse sta dions zijn waarin het EK wordt gespeeld. Maar tot de voltooiing speelt Vitesse de thuiswedstrijden nog gewoon op Nieuw Monnikenhuize, met dat geheel eigen karakter. Raymond Bouwman 11

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 11