verwonderlijk, wanneer men bedenkt dat Rio Grande do Sul voor eenderde wordt bevolkt door mensen van Duitse afkomst en voor eenderde uit mensen wier stamboom in Italië wor telt. Wanneer men daarbij aanneemt dat ieder volk een eigen voetbalstijl heeft en dat die ook nog eens gene tisch dominant kan worden doorge ven aan nieuwe generaties. Ieder volk zou het voetbal krijgen dat het ver dient. De hele theorie is bijna even vergezocht als de club zelf. Behoudend Een aardig alternatief voor de sociolo gisch dubieuze verklaring kan liggen in het succes dat de club altijd heeft vergezeld en dat ooit met verdedi gend voetbal werd behaald. Zoals het succes Ajax conservatief heeft gemaakt in het aanvallende voetbal, zo kan Grêmio genoeg redenen vin den in de statistieken om behoudend te spelen: 31 kampioenschappen van Rio Grande do Sul; twee Braziliaanse bekers, een landskampioenschap, twee maal de Copa Libertadores en een maal de Wereldbeker. Die Wereld beker werd in 1983 gewonnen, toen HSV met 2-1 werd verslagen; een ver rassing voor de kenners die zich nooit in het Braziliaanse clubvoetbal had den verdiept. De voorzitter heette toen Fabio Koff. Toen Grêmio in 1995 tegen Ajax speelde om de wereldbe ker, was Koff opnieuw sinds twee jaar voorzitter. Het was geen toeval dat de Duitse immigrantenzoon op die twee meest memorabele momenten uit de clubhistorie de leiding had. Toen hij in 1993 aan zijn tweede periode begon, had de club een torenhoge schuldenlast. Koff zorgde er met een streng beleid voor dat die schuld werd gesaneerd. Samen met trainer Scolari bouwde hij de selectie op uit spelers die vaak elders op een reserve-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 9