waar de leefomstandigheden niet optimaal leken. Op de eerste dag van ons verblijf maakten we kennis met het stadion. Wij trainden op een tar tan-baan naast het stadion. Trainen op het veld was niet mogelijk. De grasmat lag onder een enorm zeil en het gras daaronder was duidelijk niet in perfecte staat.' 'Dat er minder druk op deze wed strijd - of beter een andersoortige druk - lag, had ook voordelen. Wij kregen de kans om iets van het dage lijks leven in Tokio te zien. Op de zondag voor de wedstrijd (die op dinsdagavond werd gespeeld) hebben we bijvoorbeeld een bezoek gebracht aan een stadspark in Tokio waar van alles te beleven en te zien was. Een soort vrijplaats was het waar jonge mensen muziek maakten, meisjes in petticoats rock 'n roll dansten met jongens met enorme vetkuiven. En er waren optredens die veel aandacht van de bezoekers trokken. Wij heb ben toen ook een tempel bezocht, ook niets waar je elke dag aan toe komt, heel bijzonder.' Op weg naar penalties Heel bijzonder was de wedstrijd - op voetbaltechnisch gebied althans - niet. Ajax had moeite om zijn ver trouwde elan te etaleren. Het leek er op alsof Ajax heuvel-op voetbalde. Van de gehoopte exihibitie tegen de kampioen van Zuid-Amerika was geen sprake. Het door de pers als bik keihard gepresenteerde Grêmio had geen grove middelen nodig om de Ajax-aanvallen te smoren. Van der Sar: 'Wij kregen een paar kleine kansen en er waren ook een paar mogelijkheden voor Grêmio, met name voor hun spits Jardel. Het gekke is dat wij de wedstrijd in de

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 16