bank aan het verpieteren waren. Met name de spitsen Nunez en Jardel werden voor een habbekrats gekocht. Laatstgenoemde speler werd vervolgens een felbegeerde voetballer. Hij ging uiteindelijk naar Porto, maar ook Ajax is voor hem in de markt geweest. Het enig echte doel Grêmio zal weliswaar altijd in de schaduw blijven staan van de grootmachten van Brazilië, waarvan Flamengo en Fluminense de meeste zon voor zich opeisen, maar de club uit de zuidelijkste staat van het immense Braziliaanse land zal altijd een club van formaat blijven. In 1996 werd opnieuw het kam pioenschap van de staat binnen gehaald. In internationaal opzicht heeft de club naar alle waarschijn lijkheid de laatste prijs nog niet gewonnen. Doordat de manier van voetballen ondergeschikt is gemaakt aan het resultaat, is het niet ondenkbaar dat Grêmio nog weer eens in Tokio om de Wereld-beker zal spelen. En dan, zo weten de fans, zal het resultaat van 1983 wor den herhaald. De herinnering aan 1995 kan pas dan worden verdron gen. Tot dat moment zal de pijn van die verloren wedstrijd tegen Ajax tot het bot snijden, omdat in Brazilië voetbal nu eenmaal met ongekende geestdrift wordt omarmd als het enig echte doel van het leven. De onbegrijpelijke kunst van het relativeren laten de Brazilianen graag aan de Nederlanders. Ook al zijn deze Brazilianen van Italiaanse of Duitse afkomst. Raymond Bouwman Vreugde bij de Grêmio-spelers na de winst op Atletico Nacional in de finale van de Copa Libertadores

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 10