AGFA FC Groningen - Ajax is voor de noor delijke voetballiefhebber één van de belangrijkste voetbalwedstrijden van het jaar. en dat is, gezien de historie van deze wedstrijd, niet zo vreemd. Prachtige duels, zowel in de competi tie als in de beker, vochten beide teams reeds uit. En Ajax had het daar bij niet gemakkelijk in het Oosterpark, hoewel het duurde tot en met het sei zoen 1982-1983 voordat FC Groningen voor het eerst van Ajax won. In het eerste jaar dat FC Groningen in de ere divisie speelde werd het 0-0 tegen Ajax, dat in dat seizoen, 1971-1972 ove rigens wel kampioen werd. Het jaar daar na sloten beide ploegen af op 0-2. En in 1973-1974 was FC Groningen - Ajax de opening van het seizoen. Ditmaal won nen de Amsterdammers met maar liefst 0-4. Later verloor FC Groningen in De Meer met ....9-0. Niet zo vreemd dus dat FC Groningen in dit seizoen degradeer de. A 15 maart 1989, FC Groningen wint met 3-0 van Ajax in de kwartfinale van de KNVB-beker. Op de foto wordt Erik Groeleken onderuit gehaald door onder andere Arnold Scholten. Na terugkeer in de hoogste klasse had Ajax het veel moeilijker in het Oosterpark- stadion. In 1980-1981 werd nog met 0-1 gewonnen en ook daarna ging het nog goed, getuige de 2-3 winst, maar in die wedstrijd werd al wel duidelijk dat het steeds moeilijker ging. Nadat Groningen via Ronald Koeman op een 2-1 voor sprong was gekomen, zorgde een elle boogstoot van Sören Lerby ervoor dat de angel uit het spel van Groningen werd ge haald. Ronald Koeman verdween 'grog gy' van het veld en Ajax ging alsnog met de zege aan de haal. Al had het daarvoor wel de hulp van Henk Veldmate nodig, die de derde treffer achter zijn eigen doel man schoot. In de eerst thuiswedstrijd van het seizoen 1982-1983 was Ajax tegenstander en op 7

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 9