ff* Ajax tegen Juventus CHAMPIONS LEAGUE Ajax en Juventus stonden in totaal negen keer tegen over elkaar. De eerste ontmoe ting tussen Ajax en Juventus was een vriendschappelijke wedstrijd in Turijn in 1969 die in 2-1 eindigde. Op 30 mei 1973 kreeg Ajax de eerste kans op revanche toen de twee clubs tegenover elkaar stonden in de finale van de Europa Cup 1. In het stadion Crvene Zvezde in Belgrado zagen 89.000 toeschouwers het team van trainer Stefan Kovacs briljant spe len. Johnny Rep scoorde de enige goal al na vier minuten. Horst Blankenburg trok vanaf de Juventus-helft de bal voor, richting tweede paal. Rep sprong boven Longo- bucco uit en kopte de bal met een boog over de verraste doelman Dino Zoff in de verre hoek. Piet Keizer rende het doel in, haalde de bal uit het net en knalde hem vol vreugde keihard het veld in. Die treffer zou overigens Reps enige Europa-Cupdoelpunt voor Ajax blijken te zijn geweest. De vroege treffer van Ajax verlamde Juventus en Ajax deed de wedstrijd 'op slot'. De finale van Belgrado werd hierdoor uiteindelijk een saai schouwspel. Maar door de vroege goal van Rep werd Ajax voor het derde opeenvol gende jaar winênaar van de 'Cup met de grote oren', die daardoor definitief naar de Meer kwam. In hetzelfde jaar streden Ajax en Juventus om de Trofeo Ramon Carranza en won Ajax gemakkelijk met 2-0. Een jaar later, op 27 november 1974, stonden beide ploegen weer tegenover elkaar, ditmaal in de achtste finale van de UEFA Cup. Ajax verloor in Turijn met 1-0 maar won in het Olympisch stadion door goals van Blankenburg en Gerrie Mühren met 2-1In 1978 troffen Ajax en 'Juve' elkaar in de kwartfinale van de Europa Cup 1De eerste wedstrijd eindige in 1-1 en ook de return twee weken later eindigde in deze stand. De spelers van Juventus bleken beter in het benutten van de strafschoppen en op deze manier werd Ajax uitgeschakeld. In La Coruna in augustus 1996 bleek Juventus heerser van het veld toen met 6-0 werd gewonnen om de Trofeo Teresa Herrera. Dit gebeurde niet lang na een ont moeting die bij iedereen nog vers in het geheugen ligt: die van 22 mei 1996. De fina le van de Champions League in Stadio Olympico in Rome bevestigde hoezeer beide teams aan elkaar gewaagd waren. Na negentig minuten was de stand door goals van Ravanelli en Litmanen blijven steken op 1-1 en ook de verlenging bracht geen ver lossing voor Ajax, Weer moest het aanko men op strafschoppen. Tekenend voor het zelfvertrouwen van enkele spelers was het feit dat sommi-gen de pingel niet durfden nemen. Edgar Davids en Sonny Silooy, bei den bij Ajax vertekkend, schaarden zich wel in het rijtje strafschopnemers. Om het drama nog eens te benadrukken faalden juist deze spelers jammerlijk. De strafschop pen van Juventus werden allemaal benut. De Europa-Cupfinale kreeg haar verdiende winnaar.Juventus. Eén ding is vanavond zeker: een van beide ploegen staat dit jaar weer in de finale. Laten we hopen voor Louis van Gaal dat hij zijn succesvolle perio de afsluit met een zinderende finale In München eri dat Ajax via deze weg toch nog in de prijzen valt in het seizoen 1996-1997. 43

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 43