Geschiedenis Juventus De geschiedenis van Juventus begint op 1 november 1897 wanneer een groepje jongens van de d'Azelglop High School in Turijn besluiten een sportclub op te richten met alle voornaamste sport voetbal. De naam Juventus is naar alle waarschijnlijkheid zomaar gekozen, maar gaat inmiddels al bijna een eeuw mee. In de beginjaren, onder het presidentschap van Enrico Canfari, speelde Juventus op het veld bij het Piazza d'Armi. De kleur van het shirt was vreemdgenoeg roze. Pas in 1903 stapte 'Juve' over naar het shirt met de zwart-witte vertikale stre pen dat vandaag de dag nog steeds wordt gedragen. De kleuren zijn over genomen van het shirt van Notts Country. Een lid van het Juventus- bestuur was zo onder de indruk van dit tenue, dat besloten werd het roze te vervangen. Nadat Juventus in 1905 de eertste landstitel wist te behalen, ont stonden de eerste problemen. Voorzitter Alfredo Dick diende na ruzie te hebben gehad met andere bestuurs leden zijn ontslag in, om vervolgens hard terug te slaan met de oprichting van aartsrivaal Torino Calcio. Tot de Eerste Wereldoorlog werd Juventus door de grote concurrenten Pro Vercelli en Casale verwezen naar het tweede plan. De ommekeer kwam op 24 juli 1923, toen Dr. Edoardo Agnelli, zoon van de oprichter van Fiat, tot president werd gekozen en er werd begonnen met de bouw van het eerste echte stadion in Corso Marsiglia. Juventus zou daar spelen tot achttien jaar later het beroemde Stadio Communale werd opgeleverd. In de jaren dertig vestigde Juventus zijn naam definitief door vanaf 1931 onder leiding van Carlo Carcano vijf jaar ach ter elkaar landskampioen te worden. Een andere telg uit de puissant rijke Agnelli-familie, Eduardo, werd voorzitter in de jaren na de Tweede Wereldoorlog, waarna broer Umberto het roer over nam. Giampiero Boniperti was in die jaren Juventus' belangrijkste schutter. Toen hij stopte met voetbal, bleek hij in totaal 179 doelpunten te hebben gescoord, een aantal dat nog steeds geldt als het clubrecord. De komst van Omar Sivori en John Charles en de almaar scoren de Boniperti zorgden voor de eerste gouden ster op het shirt van Juventus na het behalen van de tiende landstitel oftewel 'scudetto' in 1958. Nadat Boniperti na zijn actieve loopbaan in het management van Juventus werd opge nomen, behaalde de club tussen 1972 en 1986 nog eens negen titels.In 1977 boekte de tegenstander van Ajax haar eerste Europese succes door in de fina le UEFA Cup Atletico Bilbao te verslaan, waarna in 1984 de eerste Europa Cup 2 40

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 40