Terug in de tijd "Wij gaan Ajax kloppen, omdat onze spelers eindelijk beseffen dat zij niet minder zijn. Boven dien hebben wij nu het concept gevonden dat Ajax evenals PSV totaal zal verrassen. Zorgen heb ik alleen op het punt scoren. Daar hebben wij gewoon geluk bij no dig." Was getekend: trainer Evert Teunissen aan de vooravond van De Graafschap-Ajax van 20 april 1975. De Doetinchemse club, vrij van degradatiezorgen op dat mo ment, had net een week tevoren titelkandidaat nummer één PSV op een 1-1 gelijkspel weten te houden. En nu zou dus titelkan didaat nummer twee, Ajax, er on genadig van langs krijgen, aldus Teunissen. Want Ajax was Ajax niet meer. Van het gouden elftal van de beginjaren zeventig maak ten alleen Ruud Krol en Gerrie Mühren hun opwachting op De Vijverberg. Johan I en Johan II (Cruijff en Neeskens) excelleer den inmiddels wekelijks in Nou Camp en Arie Haan had na een ruzie met trainer Hans Kraay zijn biezen gepakt richting het statige en deftige Anderlecht. Aanvoer der Piet Keizer had zelfs voor goed zijn voetbalschoenen aan de wilgen gehangen, ontevreden en gefrusteerd dat-ie was over de werkwijze van Kraay sr. Want ook toen al bleek heer Kraay, die George Knobel was opgevolgd als trainer van het Amsterdamse sterren-ensemble, een betweteri ge man te zijn die zich met (voet- bal-)clichés op de been moest houden. De vervangers van bo venstaande spelers waren respec tievelijk de van MVV losgeweek te Willy Brokamp, de geboren en getogen Achterhoeker René Not- ten (ex-FC Twente), de Duitser Arno Steffenhagen (ex-Hertha BSC) en Ruud Geels. Verder ont braken de geblesseerden Wim Suurbier en Barry Hulshoff op het appèl, de jeugdige talenten Pirn van Dord en Johnny Dusbaba moesten hen doen ver geten. En om helemaal compleet te zijn; Johnnie Rep (ook al in on min levend met Kraay) moest ge noegen nemen met de rol van bankzitter, net als zijn collega en doelman Heinz Stuy. Zij zagen de eindelijk van een knieblessure herstelde en in zijn vrije tijd schrijvende Jan Mulder en Piet Schrijvers de Amsterdamse basis opstelling completeren. Overbodig te stellen dat De Vij verberg weer vol was gelopen, die bewolkte lentedag in 1975. En net als Evert Teunissen was de meerderheid van de aanwezigen optimistisch gestemd over een goede afloop voor de Doetin chemse club. Per slot van reke ning had enkele weken geleden het nietige Heracles de Amster dammers uit het bekertoernooi gewipt en was nota bene aartsri vaal Feyenoord in het Olympisch Stadion veel te sterk gebleken voor een zwalkend Ajax. Neen, Ajax zou zijn Waterloo vinden in Doetinchem. Met alle consequen ties van dien voor de in Amster dam niet bijster populaire Hans Kraay. En inderdaad, De Graafschap kwam voortvarend uit de start blokken en een vroegtijdige capi tulatie van de Amsterdammers hing in de lucht. Helemaal toen Gerrie de Jonge na zo'n vijftien minuten spel alleen op Piet Schrijvers afging. Wat ging de 'blonde pijl' uit Friesland doen? Ging hij schieten of zou hij kiezen voor een passeerbeweging? Ook Piet Schrijvers wist het niet. Als aan de grond genageld restte hem niets anders dan af te wach ten. Tot verbazing van een ieder (en wellicht was De Jonge zelf nog het meest verbaasd hierover) gooide de linkerspits van De Graafschap er een schaarbewe ging uit die nooit, maar dan ook nooit meer op De Vijverberg te zien is geweest. Eerst was er ge paste stilte op de tribunes, zo'n actie moesten de toeschouwers eerst zien te verwerken. En al he lemaal omdat de uitvoerder Ger rie de Jonge was, toch bepaald geen toonbeeld van gratie en sou plesse. Toen veerde men op nog twee tellen en de bal zou in het verlaten Ajax-doel rollen. Ware het niet, ja ware het niet dat 'bolle Piet', later als 'de Beer van de Meer' en weer later als 'het Lek van PEC' door het leven gaand, De Jonge lanceerde zoals in die tijd een Apollo-satelliet nog opsteeg. Arbiter Weerink controleerde eerst of De Jonge nog enige spo ren van leven vertoonde. Nadat hij hierin positief bevestigd was, raadpleegde Weerink zijn grens rechter. Had de overtreding nu buiten of binnen het strafschop gebied plaats gevonden? Buiten, concludeerde de assistent- scheidsrechter zonder enig spoor van twijfel. Pas toen toog de arbi ter uit Coevorden richting zon daar. Piet had zijn keepershand schoenen reeds uitgetrokken, voor hem zat zijn werkdag er reeds op. Meende hij althans, want in plaats van rood (donker paars had ook gemogen) kreeg de Ajax-doelman tot zijn eigen ver- Ajax tot nu toe Ajax-NAC 1-0 (Musampa) Heerenveen-Ajax 2-0 Ajax-AZ 1-0 (F,De Boer) Roda JC-Ajax 0-0 NEC-Ajax 2-0 Ajax-Sparta 2-0 (Babangida, Litmanen) Ajax-De Graafschap 1-1 (Litmanen) FC Twente-Ajax 1-1 (Bogarde) Ajax-Willem II 3-0 (Scholten,Babangida, Musampa) FC Utrecht-Ajax 1-1 (Wooter) Ajax-Volendam 1-1 (Bogarde) Ajax-RKC 2-0 (R.De Boer,Kluivert) Vitesse-Ajax 1-4 (Kluivert,Witschge, Wooter, Van den Bergh) Willem II-Ajax 0-1 (Dani) Ajax-Fortuna 2-2 (Kluivert,Santos) NAC-Ajax 2-0 Feyenoord-Ajax 2-2 (R.de Boer,Kluivert) Ajax-FC Groningen 1-1 (R.de Boer) AZ-Ajax 1-1 (Splinter) Ajax-PSV 0-2 bazing en opluchting geel voor geschoteld. Alle tweeëntwintig acteurs op het veld bleken hier zodanig van onder de indruk te zijn, dat er terstond een wapen stilstand werd overeengekomen. Mulder, Brokamp en Geels ble ven onder de plak zitten bij hun respectieve tegenstanders Henk Koenders, Theo van Londen en Eduard Schreur. En hetzelfde kon gezegd worden van de Doe tinchemse voorwaartsen Sietze Veen en Henk Overgoor, die niets in de melk te brokkelen had den bij Ruud Krol en Johnny 'Madman' Dusbaba. De wed strijd eindigde dan ook zoals-ie begonnen was. Om half vijf las Frits van Turenhout de toto-cij- fers voor. De Graafschap-Ajax: nóól-nóöl. PSV, met het bijkans onnavolgba re koppel Van der Kuylen-Ed- ström in zijn gelederen, zou kam pioen worden dat jaar. Ajax zou als derde eindigen, heer Kraay zou later ook in Rotterdam en Eindhoven mislukken als trainer. De Graafschap wist zich dat jaar probleemloos te handhaven in de hoogste voetbalklasse. VOOR 01 "-GELDERLAND Een spelmoment uit het seizoen 1974-'75, waarin De Graafschap de Ajacieden op een 0-0 uitslag wisten te houden. Met grote inzet spelen v.l.n.r.: Gerrit Mintjes, Henk Koenders, Arno Steffenhagen, Gerrie Mühren, Johnny Rep en Roel Zaaijer. 9

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1997 | | pagina 9