Godenzonen naar de gallemiezen Hf.l'll'ltl I S P0__ R T N I E U W __SI (saaszuumay Ook godenzonen kunnen in de versukke ling geraken. Ze kunnen net als ieder ander uit vorm zijn, geblesseerd raken of zelfs helemaal voor topvoetbal worden afgekeurd. Er zijn trouwens niet zo gek veel journa listen meer, die Ajacieden nog goden zonen durven noemen. Hooguit die van De Volkskrant. Maar die bedoelden het altijd al spottend wanneer ze de Amster dammers op deze wijze bewierookten. Voetbal is een fijn spelletje, maar juist van de media mag worden verwacht, dat ze zich in hun recenties onderscheiden van supporters. Te vaak gedroegen persverte genwoordigers zich de afgelopen jaren als een stel verhitte clubaanhangers om thans geen leedvermaak over het verval van de kampioen te voelen. Gevoel dat meer te maken heeft met het schaamte loos chauvinisme van de media, dan dat we de spelers van Ajax hier in Rotterdam echt een kwaad hart toe zouden toe dragen. Ajax heeft dit seizoen aan uitstraling ingeboet, maar de objectiviteit gebiedt te zeggen dat de terugval alleen maar tijde lijk kan zijn. Daarvoor namelijk is Ajax te zeer een bolwerk en beschikken de Amsterdammers over een te grote reputa tie waar het het opleiden van spelers betreft. In welke mate dit onderdeel van het Ajax-bedrijf te lijden zal krijgen onder de gevolgen van het Bosman-arrest is nog niet geheel duidelijk. Feit is wel dat met name de spelersvakbond VVCS zich tot nu toe niet erg constructief heeft opgesteld. Het tijdperk Louis van Gaal bracht Ajax veel goeds. Het is zomer 1997 echter definitief ten einde. Op welke weg de Amsterdammers zullen voortgaan is in sterke mate afhankelijk van de hoedanig heden van de nieuwe trainer. Klakkeloos namen de media aan, dat de logische opvolger van Van Gaal Johan Cruijff zou zijn. Maar hoe logisch is logisch in de voetbal lerij! De geruchten dat het niet van een hereniging komt worden sterker. Boven dien: Johan Cruijff mocht destijds bij Barcelona voor meer dan honderd miljoen gulden aan spelers kopen. Van Gaal deed het veelal met zelf opgeleide voetballers. Hoe logisch is het dus dat Cruijff terug keert in de Meer! De exodus van talenten (Kanu, Finidi, Davids en Reiziger) is overbekend. Verder teisterden blessures Mokum. Hoekstra, Blind, Litmanen, Veldman, Witschge, Kluivert, Overmars en Reuser waren geblesseerd of zijn geblesseerd. De auto matismen die Van Gaal er had ingeramd boetten allengs meer in aan perfectie. En tegenwoordig knijpen ze bij Ajax de han den al dicht wanneer er dankzij scheids rechter Temmink thuis tegen Fortuna Sittard nog een gelijkspelletje uit de lucht komt vallen. Daar komt bij, dat de prestigieuze Amsterdam Arena evenmin voor de goede pr kan zorgen die Ajax momenteel zo broodnodig heeft. De grasplaggen vliegen de spelers om de oren, het parkeren kost de bezoekers goud, de munteenheid Arena is alleen voordelig voor de poen- scheppers die het systeem bedachten. Maar goed,Mare Overmars komt er weer aan. Hiddink nam hem ook al in selectie tegen Wales op. En Kluiverts vorm is even eens groeiende. Reuser herstelt zich en Witschge zit er ook al weer aan te komen. 14

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 16