#5 AJAX tegen Franse Clubs CHAMPIONS LEAGUE Reeds in 1914 speelde Ajax, destijds uit komend in de eerste klasse West, haar eerste wedstrijd tegen een Franse tegen stander. Op Nieuwsjaardag van dat jaar speeldede Amsterdammers tegen CSA de Paris (2-1). Ajax speelde voornamelijk vriendschap pelijke wedstrijden tegen clubs uit Frankrijk, hoewel er soms meer dan de eer op het spel stond. In het seizoen '34- '35 speelde Ajax bijvoorbeeld een wed strijd tegen FC Sochaux (2-1) om de Sportwereldbeker. Deze wedstrijd werd gespeeld tijdens de Wereldtentoonstelling in Brussel. Pas in 1962 werd er om een echte beker gestreden. Ajax trad dat jaar voor de voorwedstrijden van de Intertoto-compe- titie aan tegen FC Nancy. Zowel de thuis- als de uitwedstrijd werden gewonnen, maar door verlies tegen SC Tatabanya moest Ajax in de poule genoegen nemen met een tweede plaats. Ton Pronk scoor de in de Intertoto dat jaar negen doelpun ten, waarmee hij één van de topschutters werd. In de voetbaljaargang '71-72 lootte Ajax in de tweede ronde Olympique Marseille. Dankzij goals van Keizer en Cruijff won Ajax de uitwedstrijd met 2-1De thuis wedstrijd eindigde dankzij goals van Swart, Flaan en twee van Cruijff in een 4-1 overwinning voor Ajax, dat met rasse schreden op weg ging naar een nieuwe Europa Cup-zege. Racing Club de Strasbourg was in de kwartfinale van het Europa Cup 1 in het seizoen '79-'80 de volgende opponent uit het land van de Mariannekes. In een saaie wedstrijd bleef het in Straatsburg 0-0, waarna de thuiswedstrijd door snelle goals van Schoenaker en Arnesen al snel gespeeld was. Door Ling en Lerby werd het uiteindelijk 4-0. Ajax ontmoette Olympique Marseille opnieuw in het seizoen '87-'88 voor een plaats in de Europa Cup 2-finale. Twee goals van een stralende Rob Witschge en het eerste Europa Cup-doelpunt van Dennis Bergkamp betekende een fraaie 3-0 uit-overwinning. De thuiswedstrijd werd een formaliteit, die door laconiek spel van Ajax met 1 -2 werd verloren. Het bleek een slechte voorbode voor de fina le, die tegen het KV Mechelen van Aad de Mos met 1 -0 werd verloren. Nog redelijk vers in het geheugen liggen de ontmoetingen met Auxerre in 1993. Ajax verloor de eerste wedstrijd in de kwartfinale van de UEFA-Cup in Auxerre met 4-2, de magere 1-0 overwinning was onvoldoende om de mannen van Guy Roux de doorgang tot de halve finale te versperren. (met dank aan Evert Vermeer) 43

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 43