Geschiedenis AJ Auxerre Toen de jonge Abbé Deschamps op 18 oktober 1905 de Association de la Jeunesse Auxerroise oprichtte, kon hij waarschijnlijk niet bevroeden dat 'AJA' 90 jaar later deel zou nemen aan de prestigieuze UEFA Champions League. Het begon allemaal rustig, daar in Auxerre. Pas na de Tweede Wereld oorlog promoveerde Auxerre naar de Division d'honneur van de Bourgogne, waarin de ploeg de afdelingsbeker, de Coupe Départementale wist te winnen. Na twintig jaar in de anonimiteit te heb ben verkeerd, ging het weer beter met Auxerre nadat Guy Roux in '61 tot spe ler-coach werd benoemd. Onder de bezielende leiding van Roux zijn de Franse 'Superboeren' uitgegroeid tot een sterke ploeg die vorig seizoen vriend en vijand verbaasden door de dubbel te behalen, voor veel sterker geachte ploegen als Monaco en Paris Saint Germain. Auxerre heeft op weg naar de top de weg van de geleidelijk heid bewandeld. Roux, van 18 oktober 1938, is immers al trainer van Auxerre sinds 1961Samen met de in 1963 tot voorzitter gekozen Jean-Claude Hamel bouwde Roux langzaam maar zeker aan het Auxerre-imperium, dat net als Ajax steunt op een gedegen jeugdoplei ding. De talenten worden onder het wakend oog van Roux, die letterlijk dag en nacht op de club te vinden is, groot gebracht in het Franse voetbal om later de stap te maken naar Stade Abbé Deschamps, de thuishaven van de Franse kampioen. Met het behalen van de dubbel werd de erelijst direct fors uitgebreid. Het enige nationale wapenfeit van Auxerre was tot vorig jaar niet meer één beker, behaald na een overwinning op Montpellier in 1994. Roux leidde zijn elftal wel diverse keren naar Europees voetbal in het Europa Cup 3 toernooi, met als belang rijkste resultaat een plek bij de laatste vier nadat Ajax in de kwartfinales werd verslagen. Borussia Dortmund maakte na het beter nemen van strafschoppen een einde aan de zegereeks van 'AJA'. Na de optredens in de Europa Cup 2 en 3 is het na 35 jaar Guy Roux dan eindelijk tijd voor de UEFA Champions League, waarin Auxerre redelijk pres teert. De ploeg won van Rangers FC, maar ging ten onder tegen Ajax en twee keer tegen Grasshopper Club. De 1-0 nederlaag tegen Ajax maakt dat Auxerre vanavond moet winnen om nog enige kans te maken op een plek in de kwartfinale, waar dan wellicht een hernieuwde kennismaking met Borus sia wacht. Ajax heeft voldoende aan een gelijkspel, zodat van de tactische capaciteiten van Roux vanavond veel gevraagd zal worden om te kunnen overwinteren in de UEFA Champions League. 40

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 40