AJAX tegen Schotse Clubs CHAMPIONS LEAGUE De allereerste ontmoeting van Ajax met een Schotse tegenstander was de wedstrijd tegen Glasgow University op 13 april 1925. Het treffen vond plaats in het kader van het Ajax Paastoernooi, waar ook het Engelse llford FC aan meedeed. Ajax behaalde tegen de Schotten, net als de Rangers ook uit Glasgow, een verdienstelijk 1-1 gelijk spel. Pas vele jaren later wachtte de Ajacieden een hernieuwde kennismaking met de Schotten. De tegenstander was het beroemde Celtic Glasgow in de kwartfinale van de Europa Cup 1Reeds in de thuiswedstrijd maakte Ajax het karwei af: doelpunten van Cruijff, Hulshoff en Keizer bezorgden Ajax een 3-0 overwinning. Ajax bereikte veertien dagen later, op 24 maart 1971via een 1 -0 nederlaag (doelpunt Jimmy Johnstone) de halve finale van de later door de Amsterdammers gewonnen Europa Cup voor lands kampioenen. In 1973 speelde Ajax als Europees kampioen twee wedstrijden tegen de winnaar van de Europa Cup voor bekerwinnaars, Rangers FC. De wedstrijden om de Europese Supercup waren een initiatief van De Telegraaf. Hoewel de UEFA haar goedkeuring nog niet had gegeven, wilde Ajax deze gelegenheid om een volgende cup te winnen natuurlijk niet missen. Op 16 januari 1973 versloeg Ajax de Rangers in het Ibrox Stadium met 1 -3 (Rep, Cruijff en Haan waren de schutters), waarna de return in het Olympisch Stadion op 24 januari een formaliteit was. Ajax won door goals van Haan, Gerrie Mühren en Cruijff met 3-2 en mocht zich zodoende de eerste houder van de Europese Supercup noemen. Na het vriendschappelijke duel Motherwell-Ajax op 31 mei 1977 (4-2), lootten de Amsterdammers in de eerste ronde van de Europa Cup 1 van het seizoen '82-'83 Celtic Glasgow. Ajax kon na een knap 2-2 gelijkspel (goals van Olsen en Lerby) in Glasgow met een gerust hart uitzien naar de return. Met een 1 -1 stand op het score bord leek er voor de Amsterdammers geen vuiltje aan de lucht. Cruijff kreeg een paar minuten voor tijd rust, iets waarvan Glasgow dankbaar profiteerde. Na een doelpunt, gescoord in de laatste minuut door McCluskey, stond Ajax met lege handen. Opnieuw was de club vroegtijdig uitgeschakeld in de Europese strijd der landskampioenen. De laatste drie wedstrijden waarin Ajax een Schotse tegenstander ontmoette waren van vriendschappelijke aard. De 4-0 nederlaag tegen Glasgow (10 april 1984) is daar bij, met het oog op de wedstrijd van vanavond, het meest opvallend. Verder oefende Ajax aan de vooravond van het seizoen '87-'88 in Viareggio tegen Celtic (3-1 winst). De laatste ontmoeting tegen een Schotse tegenstander was op 6 december 1989, toen opnieuw Celtic de tegenstander was. De katholieken uit Glasgow wonnen dit duel met 1 -0. De beurt is nu dus weer aan Ajax. 43

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 43