-V KNVB KONINKLIJKE NEDERLANDSE VOETBALBOND JOHAN CRUIJFF BOKAAL AJAX-PSV KNVB teamspeler is", aldus Advocaat. „Ronaldo is één van de besten, misschien wel de beste spits van de wereld, maar voor het elftal heeft Eijkelkamp het afgelopen jaar veel meer waarde gehad. René heeft het fantastisch gedaan. Aan Ronaldo hebben we minder gehad. Van de 97 doelpun ten die we hebben gemaakt, heeft hij er maar twaalf gemaakt. Dat zegt genoeg." Bewust „Ronaldo heeft bewust een conflict gecreëerd, want er was helemaal geen conflict. Hij heeft zich laten influisteren door mensen die daar be lang bij hebben, je kunt het vergelijken met de manier waarop Gullit ooit PSV heeft verlaten. En ook al was er iets geweest, dan had hij nog niet op deze manier de publiciteit mogen zoeken. Ro naldo Jteeft gewoon hoog spel gespeeld. En als er dan' zulke bedragen worden geboden (34 mil joen gulden), dan is de keus voor PSV niet moei lijk meer." „Maar als voetballiefhebber doet het me wel de gelijk pijn." Voof 'die geniale flits, die demarrage vol venijn moet je tegenwoordig naar Barcelona. Ronaldo, het wonderkind, probeert in Nou Camp volwassen te worden. En niet in Eindhoven. Maar z'n opvolger heeft zich alweer aangekon digd, Marcelo Silva Ramos. Alleen die naam al. Spits van nature, doelpuntenmaker van beroep. „Maar geen Ronaldo", haast Advocaat zich te zeggen. „We moeten ervoor zorgen dat hij niet meteen de status van de nieuwe Ronaldo krijgt toegemeten. Er is er maar één met de kwalitei ten van Ronaldo: en dat is hij zelf." „Ik vind het nog altijd zonde dat Ronaldo weg is. We zullen het komende seizoen ook echt wel eens heim wee naar hem krijgen. Want de kwaliteiten van Ronaldo krijgen we nooit terug. Maar nogmaals: het is maar de vraag of we zonder hem als team ook zwakker zijn geworden. Nilis is ook een fan tastische voetballer, maar is daarnaast ook een jongen die zich moeiteloos ondergeschikt maakt aan het collectief. Die heeft gelukkig wel die in stelling. luventus had het afgelopen seizoen twee kanjers van spitsen (Vialli en Ravanelli), maar die vergaten niet het vuile werk op te knap pen. En zo hoort het ook. Wie dat niet kan, valt af. Cruijff was een grote speler, maar ook een speler die het voortouw nam, die zich wegcijfer de voor de ploeg. Kijk ook maar naar de kwaliteit van Ajax. In het collectief ligt hun uitzonderlijke kracht. En naar dat niveau willen wij met PSV ook toe." Wouters Nee, dan baart het afzwaaien van jan Wouters Advocaat meer zorgen. Jan was in de organisa tie een hele bepalende speler voor ons." De geslepen Wouters had dat speciale oog voor details, was de bewaker van het evenwicht in de ploeg. Die intelligentie dient nu ergens anders vandaan te komen. „Spelers als Cocu, jonk, Nu- man en Nilis moeten die rol gaan overnemen", aldus Advocaat. „Dat zijn jongens die zich daar nadrukkelijk mee moeten gaan bemoeien. Zij hebben de ervaring en kennen het concept." Een concept dat dit seizoen dezelfde structuur herbergt als het afgelopen jaar. De grote lijn ligt vast; slechts hier en daar zullen de accenten wat anders komen te liggen. De bezetting in de as bijvoorbeeld. Want met Mare Degryse op de po sitie van Wim )onk dreigt het spel van PSV wat al te offensief te worden. Advocaat: „Degryse is een ander type dan lonk. Degryse is een aanvallende middenvelder, terwijl |onk meer een echte spel bepaler was. Dat betekent dat we wat kleine aanpassingen moeten doen, omdat anders de balans bij balverlies niet meer aanwezig is." Details Het zijn details, nuances, meer niet. Advocaat denkt er niet aan om het beproefde 4-4-2 sys teem radicaal om te gooien. En waarom zou hij ook? Het spel van PSV zat het afgelopen seizoen bij vlagen vol verrassingen, vol schoonheid ook. De Eindhovense ploeg begeesterde het publiek met een ongekende aanvals- en scoringsdrift. 97 treffers Advocaat wijst ten overvloede nog maar eens naar het afgelopen seizoen bij PSV. Prachtig voet bal gelardeerd met 97 treffers. Cijfers liegen nooit. Nietwaar? De eerste aanzet naar herstel is toen in ieder ge val gegeven, het wachten is nu alleen nog op het vervolg. Op de bevestiging. „Het zal normaal gesproken weer gaan tussen Ajax, PSV en Feye- noord", zegt Advocaat. Met Ajax als de te klop pen ploeg. Als de trotse heerser op de troon. „Vanuit de basis gezien is Ajax niets zwakker dan het afgelopen seizoen", meent Advocaat. „Daar is ondanks het vertrek van sommige spelers niet zoveel aan veranderd. Daarnaast heeft Ajax ook nog eens kwalitatief een hele goede groep. Als Overmars wegvalt hebben ze Hoekstra, als Ba- bangida er niet is, staat Wooter er. Ajax heeft al le posities dubbel bezet en zover was PSV vorig seizoen nog niet. Daar zijn we toen ook aan ka pot gegaan." Maar met de versterkingen Degryse, Marcelo, Pet- rovic en Van Ede heeft PSV lering getrokken uit het verleden. Het seizoen is dan ook vol beloftes, vol uitdagingen ook. Advocaat: „Het belooft een mooie competitie te worden, want ook de sub top heeft zich heel goed gemanifesteerd. Clubs als NAC, FC Utrecht en Vitesse hebben heel goed ingekocht en zijn een stuk sterker geworden. Dat maakt de competitie nog beter en nog aantrek kelijker. Want ik ben het gewoon met Louis van Gaal eens dat we in Nederland op een heel hoog niveau zitten. Dat heeft de Europa Cup het afgelopen seizoen wel uitgewezen, waarin de Nederlandse clubs met heel wat minder midde len makkelijk overeind bleven." Laatste rimpels Maar eerst vanavond nog, de proloog van het seizoen. De wedstrijd om de lohan CruijfESchaal, de prestige-strijd tussen Ajax en PSV, Voor Advo caat is het duel wel degelijk het eerste ijkpunt van het seizoen. De laatste rimpels zijn gladge streken, de ploeg moet er nu klaar voorjzijn. „Naar deze wedstrijd hebben we toegewerkt. Het is onzin om te zeggen dat je pas over drie da gen er moet staan. Wie nu niet klaar is, is dat bij het begin van de competitie ook niet. Voor PSV is de lohan Cruijff Schaal dan ook een echte prijs. De eerste die dit seizoen te verdienen valt." special 1996 - 23 18 augustus

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 25